Trwa ładowanie...

60 godzin modlitwy - prezent księży dla papieża

29 czerwca przypada 60. rocznica święceń kapłańskich Benedykta XVI. W związku z jubileuszem watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa zaproponowała, by diecezje i kapłani ofiarowali papieżowi 60 godzin osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem.

Share
60 godzin modlitwy - prezent księży dla papieżaŹródło: PAP/EPA
d4dx0kd

Jak poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski, obchodzona 29 czerwca uroczystość świętych Piotra i Pawła jest dniem szczególnej łączności z następcą św. Piotra. Z okazji diamentowego jubileuszu kapłani są zachęcani do złożenia duchowego daru - 60 godzin adoracji eucharystycznej.

Szczególną intencją tej modlitwy ma być - jak podkreśla biuro prasowe KEP - prośba o uświęcenie kapłanów i nowe powołania kapłańskie. Zwłaszcza, że 1 lipca przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.

Za 60 lat kapłaństwa papieża dziękowali już polscy biskupi zgromadzeni w Licheniu i Włocławku na zebraniu plenarnym w dniach 24-26 czerwca. Przedstawiciele Episkopatu tradycyjnie wezmą też udział w mszy św., jaką nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore będzie sprawował w warszawskiej bazylice św. Krzyża w świętych Piotra i Pawła 29 czerwca.

d4dx0kd

W diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec zaproponował, by każdy kapłan diecezji w czerwcu ofiarował co najmniej 15 minut osobistej modlitwy w intencji papieża; wierni mogą to robić podczas nabożeństw czerwcowych.

W diecezji tarnowskiej Najświętszy Sakrament ma być adorowany przez godzinę 29 czerwca; najbliższa niedziela została ustanowiona niedzielą adoracyjną i dniem modlitw o świętość kapłańskiej posługi i życia.

Biskup łomżyński Stanisław Stefanek zalecił, by w jego diecezji w każdej parafii w dniach wyznaczonych dla poszczególnych dekanatów odprawić mszę św. w intencji papieża oraz godzinną modlitwą osobistą. W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 1 lipca kapłani mają spotkać się w dekanatach na modlitwie.

W uroczystość św. Piotra i Pawła zbierana jest w kościołach składka, tzw. świętopietrze, czyli ofiara na potrzeby Stolicy Apostolskiej.

d4dx0kd

Papież Benedykt XVI święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze z rąk kard. Michaela Faulhabera. W tym dniu został wyświęcony także brat papieża, ks. prałat Georg Ratzinger. Jubileusz 60-lecia kapłaństwa będą świętować wspólnie w Watykanie.

Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów wprowadził Jan Paweł II. Obchodzony jest on od 1995 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadającą zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała.

d4dx0kd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dx0kd
d4dx0kd
Więcej tematów