59% społeczeństwa nie czyta książek
Książki - mało popularna rozrywka (AFP)
Zakup co najmniej jednej książki w ostatnim półroczu deklaruje 29% Polaków - wynika z najnowszego sondażu Demoskopu. Jest to istotny spadek w stosunku do ubiegłego roku, gdy przynajmniej jedną książkę kupiło w analogicznym okresie 37% Polaków.
Najczęściej kupują książki osoby w wieku 15-39 lat. Sporadycznie kupują książki osoby starsze (59 i więcej lat), spośród których tylko 15% kupiło książkę w ostatnim półroczu.
Zakupów książek najczęściej dokonują osoby z wyższym wykształceniem: w ciągu ostatnich sześciu miesięcy co najmniej jedną książkę kupiło 68% osób z tej grupy. W pozostałych grupach osób kupujących książki jest mniej: w ostatnim półroczu co najmniej jedną książkę kupiło 37% osób z wykształceniem średnim, 25% z wykształceniem zawodowym i 18% z podstawowym.
Zdecydowanie najczęściej dokonują zakupów osoby najlepiej zarabiające. Osoby w większych miastach kupują książki nieznacznie częściej niż mieszkańcy wsi i małych miasteczek (duże i średnie miasta - 33%, małe miasta - 31%, wieś - 21%).
Spośród różnych grup zawodowych najczęściej kupują książki osoby określające się jako inteligencja (65%) oraz pracownicy umysłowi (48%). Najrzadziej kupują książki pracownicy fizyczni (24%) oraz rolnicy (22%).
Podobnie wygląda czytelnictwo: wyraźnie zmalała liczba Polaków, którzy w ciągu ostatniego półrocza przeczytali chociaż jedną książkę. W zeszłym roku 42% Polaków deklarowało, iż w ciągu ostatniego półrocza nie przeczytało żadnej książki, zaś w bieżącym roku ta grupa stanowi już 59% społeczeństwa powyżej 15 roku życia.
Spośród osób czytających największa liczba przeczytała w ciągu minionych 6 miesięcy 1 lub 2 książki (odpowiednio 8 i 9%). Odsetek osób, które przeczytały większą liczbę książek - powyżej 6, czyli średnio przynajmniej jedną w miesiącu, wynosi 10%.
W grupie zagorzałych czytelników znajdują się częściej osoby młodsze w wieku do 19 lat, uczniowie i studenci (prawdopodobnie w dużej mierze lektury i podręczniki szkolne), osoby z wykształceniem średnim i wyższym oraz inteligencja i pracownicy umysłowi. (aka)
Zobacz także: Serwis Książka WP