Trwa ładowanie...
d3r27ya

57. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Ambasador Izraela w Polsce prof. Szewach Weiss (L) pali znicze na ruinach krematorium w KL Birkenau (PAP/Jacek Bednarczyk)
Uroczystości 57. rocznicy wyzwolenia byłego hitlerowskiego obozu Auschwitz-Birkenau odbyły się w niedzielę w Oświęcimiu i Brzezince. W uroczystościach uczestniczyło ok. 200 osób, w tym m.in. byli więźniowie Auschwitz i rodziny ofiar.

Share
d3r27ya

Przed Ścianą Śmierci przy bloku 11 na terenie byłego KL Auschwitz krewni Polaków, którzy zostali tu rozstrzelani przez nazistów, złożyli hołd pomordowanym. Kwiaty złożyli ocaleni, przedstawiciele rządu, placówek dyplomatycznych, organizacji społecznych oraz młodzież polska i niemiecka.

Hołd pomordowanym oddano także przy ruinach komory gazowej i krematorium II na terenie byłego KL Birkenau. Tu modły ekumeniczne zmówili ks. dziekan Krzysztof Straub z oświęcimskiej parafii pod wezwaniem św. Józefa Robotnika i rabin Wilhelm Rotschild z Berlina.

Obchodom rocznicowym towarzyszyła społeczna zbiórka pieniędzy na zakup i sprowadzenie do zbiorów muzeum prac byłej więźniarki KL Auschwitz, Haliny Ołomuckiej. Liczne jej dzieła znajdują się w Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, w Instytucie Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie, muzeum Les Invalides w Paryżu i w Deutsches Holocaust Museum w Berlinie. Zbiórka pieniędzy trwać będzie do 31 lipca 2002 r. (jask)

d3r27ya

Podziel się opinią

Share
d3r27ya
d3r27ya
Więcej tematów