56% Polaków pozytywnie o członkostwie w UE
Nieco ponad połowa Polaków (56%) wyraża
aprobatę dla członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej -
wynika z wrześniowego sondażu TNS OBOP. Negatywny stosunek do obecności Polski we Wspólnocie ma natomiast 13% respondentów.
Co czwarty pytany - 26% podziela pogląd, że członkostwo Polski w Unii nie jest "ani czymś dobrym, ani złym". Jak zauważa Ośrodek, odsetek tak myślących osób nie zmienia się od 1 maja ubiegłego roku, kiedy Polska wstąpiła do UE.
Z badań wynika, że aprobatę dla naszego członkostwa w UE wyrażają przede wszystkim osoby z wyższym wykształceniem (pozytywnie o członkostwie wypowiada się 73% absolwentów wyższych uczelni). Członkostwo Polski we Wspólnocie pozytywnie ocenia 64% osób deklarujących się jako "bardzo zainteresowanych" polityką.
71% ankietowanych jest przekonana, że wejście Polski do Unii nie wpłynęło na życie obywateli; 15% respondentów przypisuje naszej akcesji zmiany na gorsze, 12% widzi w niej korzyści.
Ponad połowa respondentów - 57% uważa, że wejście do Wspólnoty zmieniło sytuację naszego kraju: 39% ankietowanych jest przekonanych o zmianach na lepsze, 18% dostrzega przede wszystkim zmiany na gorsze. Opinię, że unijne członkostwo nie odegrało większej roli dla sytuacji Polski wyraża 35% badanych.
Sześciu na dziesięciu Polaków przekonanych jest o wpływie wejścia Polski do UE na pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej. Nieco ponad połowa respondentów - 51% ocenia ten wpływ jako korzystny, odmiennego zdania jest natomiast 9% Polaków. Co trzeci badany przez TNS OBOP - 30% twierdzi, że członkostwo Polski w UE nie przyniosło żadnych istotnych zmian pod względem pozycji międzynarodowej Polski.
Sondaż przeprowadzono w dniach 8-12 września na reprezentatywnej losowej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.