Trwa ładowanie...

500 Plus na pierwsze dziecko. Jak złożyć wniosek online (PUE ZUS, Empatia, bankowość internetowa)

Od poniedziałku 1 lipca można składać online wnioski o 500 Plus na pierwsze i kolejne dziecko. Jak wypełnić wniosek online? Są na to aż 3 sposoby. Do dyspozycji użytkowników jest PUE ZUS, system rządowy Empatia oraz bankowość internetowa.

500 Plus na pierwsze dziecko. Jak złożyć wniosek online (PUE ZUS, Empatia, bankowość internetowa)Źródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
d2u08aj
d2u08aj

500 Plus na pierwsze dziecko – komu przysługuje

500 Plus na pierwsze dziecko od 1 lipca 2019 roku przysługuje każdej rodzinie. Od tej daty zostały zniesione wszelkie ograniczenia finansowe. W okresie 1 lipca 2019-31 maja 2021 świadczenie będzie otrzymywało każde dziecko poniżej 18. roku życia.

O przyznanie 500 Plus mogą starać się również rodzinne domy dziecka, zastępcze placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz rodziny zastępcze. Od 1 lipca świadczenie mogą otrzymywać również placówki opiekuńczo-wychowawcze typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

500 Plus – wniosek online

1 lipca rozpoczął się proces składania wniosków o 500 Plus za pośrednictwem internetu. Ubiegający się o świadczenie mogą skorzystać z trzech platform.

Wniosek o 500 Plus można złożyć np. za pośrednictwem PUE ZUS. Żeby to zrobić, wystarczy założyć konto w serwisie lub zalogować się do systemu za pomocą konta zaufanego.

d2u08aj

Drugą platformą służącą m.in. do składania wniosku o 500 Plus jest rządowa Empatia. Żeby ubiegać się o 500 Plus za jej pośrednictwem, trzeba posiadać konto zaufane.

Trzecia opcja złożenia wniosku o 500 Plus (bankowość internetowa) nie wymaga zakładania konta zaufanego. W tym przypadku wystarczy posiadać internetowe konto bankowe. Obecnie zdecydowana większość banków ma możliwość wysłania za jego pośrednictwem wniosku o 500 Plus.

Składanie wniosków o 500 Plus online jest bardzo popularne. W pierwsze 30 minut do systemu wpłynęło 4,5 tys. wniosków. Liczba ta cały czas bardzo szybko rośnie. O godzinie 6 rano było to ok. 22,3 tys. wniosków. Chwilę po godzinie 9 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa za pośrednictwem Twittera informowała, że system zarejestrował już 100 tys. wniosków.

Tak duże zainteresowanie przerosło możliwości niektórych systemów. Dlatego problemy w wypełnieniem wniosku 500 Plus pojawiły się w Banku ING oraz Santander Banku. Od rana problemy ma również rządowy system Empatia.

d2u08aj

500 Plus – kiedy wypłaty

To, kiedy 500 Plus trafi na konto składającego wniosek, zależy od tego, kiedy złoży on wniosek. Osoby, które wypełnią i prześlą dokumenty w terminie 1 lipca-30 września otrzymają przelew, z wyrównaniem od lica, najpóźniej 31 października.

Osoby, które złożą wniosek w październiku, otrzymają 500 Plus do 31 grudnia z wyrównaniem od października.

Wszyscy, którzy złożą wniosek 500 Plus po 30 września, będą otrzymywać świadczenie z wyrównaniem do miesiąca, w którym został złożony wniosek.

Tradycyjne, papierowe, wnioski o przyznanie 500 Plus we właściwych urzędach będzie można składać od 1 sierpnia.

d2u08aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u08aj
Więcej tematów