500 nowych strażników granicznych. Siemoniak wskazał priorytety
W ciągu dwóch lat Podlaski Oddział Straży Granicznej zyska 500 nowych funkcjonariuszy, co zapowiedział Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podczas konferencji w Białymstoku.
Podczas konferencji prasowej w Białymstoku, Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, ogłosił, że w ciągu dwóch lat Podlaski Oddział Straży Granicznej zostanie wzmocniony o 500 nowych funkcjonariuszy. To część planu wdrażania służby kontraktowej w Straży Granicznej, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w regionie.
Wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej granicy
Siemoniak podkreślił, że jednym z priorytetów MSWiA na ten rok jest zwiększenie bezpieczeństwa w różnych obszarach, co wymaga wzmocnienia kadrowego służb. Podczas spotkania z szefami służb w regionie omówiono sytuację na wschodniej granicy Polski. - Komendanci policji mówili o tym, że - także w skali Podlasia - mamy sytuację taką, że więcej funkcjonariuszy przychodzi do służby, niż odchodzi - zaznaczył Siemoniak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Akcja na granicy z Białorusią. Polscy strażnicy nie dali się nabrać
Podlaski Oddział Straży Granicznej chroni 104 km wewnętrznej granicy UE z Litwą oraz ok. 247 km granicy z Białorusią. Od lata 2021 r. region zmaga się z kryzysem migracyjnym, a w 2024 r. odnotowano ponad 29,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Priorytety w walce z zagrożeniami
Siemoniak wskazał, że walka z nielegalną migracją, ochrona ludności oraz walka z przestępczością międzynarodową to kluczowe priorytety dla polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Wszystkie te działania są szczególnie istotne dla województwa podlaskiego, które doświadcza agresji hybrydowej ze wschodu. W związku z tym, granica była uszczelniana, a prace przy zaporze elektronicznej mają się zakończyć w najbliższych tygodniach.
W regionie zamknięte są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Przedsiębiorcy domagali się otwarcia przejścia w Bobrownikach, jednak Siemoniak stwierdził, że obecnie nie ma na to szans. - Bardzo byśmy sobie życzyli, żeby przejścia graniczne były otwarte, ale nic nie wskazuje, że nastąpi to w bliskiej przyszłości - powiedział Siemoniak, wskazując na brak współpracy ze strony białoruskiej.
Współpraca i gotowość do działania
Siemoniak podkreślił, że niezależnie od zmian politycznych, Polska musi być gotowa do odpierania zagrożeń na granicy przez dłuższy czas. Wprowadzenie służby kontraktowej i wzmocnienie etatowe Straży Granicznej mają zapewnić szczelność granicy. - Nie będziemy szczędzić środków na bezpieczeństwo w tym obszarze - dodał Siemoniak, podkreślając znaczenie współpracy wszystkich służb w regionie.