Trwa ładowanie...

500+ dla osób niepełnosprawnych. Sejm przyjął poprawki Senatu

Posłowie przyjęli poprawki ws. ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kwota maksymalnie wyniesie 500 zł. Łączna kwota świadczeń ze środków publicznych nie może być wyższa niż 1600 zł.

500+ dla osób niepełnosprawnych. Sejm przyjął poprawki SenatuŹródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d2g63le

Tempo zmian, podobnie jak w przypadku innych ustaw, jest ekspresowe. Senat poprawki do projektu 500+ dla niepełnosprawnych zaproponował w środę. Jedną z nich była zasada "złotówka za złotówkę". Przewiduje ona, że świadczenie uzupełniające będzie wypłacanie w kwocie nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Łączna kwota świadczeń ze środków publicznych nie może być wyższa niż 1600 zł. Oznacza to m.in., że osoby, które otrzymują świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, która wynosi 1100 zł, mogą liczyć na uzyskanie świadczenia uzupełniającego.

Poprawki zostały przyjęte przez Sejm jeszcze tego samego dnia. Za głosowało 244 posłów, przeciw było 163, a 10 się wstrzymało. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Zmiany mogą objąć dodatkowo blisko 450 tys. osób. Łącznie ubiegać się będzie mogło o nie ponad 800 tys. osób. Łączny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego wyniesie 4,5 mld zł.

d2g63le

Ustawa została przegłosowana przez Sejm w połowie lipca. Dodatek ma być przyznawany osobom, które ukończyły 18 rok życia i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Świadczenie i koszty mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Zobacz także: Czuje się oszukana przez Schetynę. Będzie nieoczekiwana oferta dla Hartwich?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g63le
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g63le
Więcej tematów