Trwa ładowanie...

Niepełnosprawni protestują przed Sejmem. Hartwich dla WP: dyskryminują nas i nasze dzieci

- Od 10 jesteśmy przed Sejmem. To spontaniczny protest, przyjeżdżają niepełnosprawni i ich rodzice z całej Polski. Także ci, którzy protestowali w Sejmie - powiedziała Wirtualnej Polsce Iwona Hartwich, mama niepełnosprawnego Jakuba. Dziś Senat pochyli się nad ustawą dotyczącą 500 plus dla osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni protestują przed Sejmem. Hartwich dla WP: dyskryminują nas i nasze dzieciŹródło: WP.PL
d4j0iwd
d4j0iwd

Wcześniej Iwona Hartwich zapowiadała, że protest odbędzie się dopiero, gdy Senat nie zdecyduje się na przyjęcie ustawy o 500 plus dla niepełnosprawnych z poprawkami Platformy Obywatelskiej. Posiedzenie zaplanowano na środę na godz. 10.

- Nie możemy czekać. Senatorowie powinni zachować honor i zgodzić się chociaż na poprawkę opozycji. My tym protestem chcemy zwrócić ich uwagę. Nikt z rządu nie powinien nawet wspominać o kryterium dla tych osób, które najbardziej są w potrzebie. Osób, które mają głodową rentę socjalną. To jest skandal, niedorzeczność. Wstydu nie mają - mówi Hartwich WP.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Przed Sejm Iwona Hartwich przyjechała ze swoim niepełnosprawnym synem, Jakubem Hartwich. Jest także Adrian Glinka z mamą.

Z posłów do protestujących wyszła jedynie Monika Rosa.

Zobacz także: Porażki PiS w UE. Leszek Miller wskazuje przyczyny

Początkowo ustawa o 500 plus dla niepełnosprawnych zakładała, że kwotę tę otrzymają ci niepełnosprawni, którzy nie przekroczą kryterium 1,1 tys. zł. Podczas głosowania doszło jednak do zamieszania w ławach rządowych i część posłów PiS przyjęła poprawkę opozycji. Zwiększała ona kryterium dochodowe do 2,2 tys. zł. Jak się nieoficjalnie mówi, PiS chce wycofać poprawki opozycji. Tego obawiają się również niepełnosprawni i ich rodziny. Dlatego zdecydowali się protestować.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Przypomnijmy: poprzedni protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j0iwd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j0iwd
Więcej tematów