Trwa ładowanie...
d6ntd1w
przychodnia

50 zł za pieczątkę, by wnioskować o 500 plus. "Lekarz sobie liczy"

Pacjenci tracą pieniądze, bo myślą, że muszą. Nasz czytelnik zapłacił 50 zł za pieczątkę lekarza na dokumencie, który dołącza się do wniosku o przyznanie świadczenia 500 + dla niepełnosprawnych. W innej przychodni miałby to za darmo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czytelnik przesłał nam zdjęcie paragonu
Czytelnik przesłał nam zdjęcie paragonu (East News/WP)
d6ntd1w

- We Wrocławiu w przychodni KarMed pobiera się opłatę w wysokości 50 zł za pieczątkę na druku opinii lekarza, potrzebnej do wniosku o 500 + dla osób niesamodzielnych - poinformował nas czytelnik za pośrednictwem dziejesie.wp.pl. Pan Janusz nie krył zaskoczenia zwłaszcza że, jak podkreślił, w przychodni obok nie trzeba za to płacić.

- To dziwne - podkreślił. W rozmowie z nami przyznał, że osób oburzonych sytuacją w przychodni było więcej. Jak dodał, sami pracownicy recepcji byli zdenerwowani, ale pobierali opłatę.

My również usłyszeliśmy w przychodni: - Ja tej pieczątki nie będę wystawiać, tylko lekarz, i na pewno będzie sobie liczył.

d6ntd1w

Kontrowersyjny szczegół w spocie KO. Polityk w odpowiedzi wspomina klip Kaczyńskiego

Pacjenci płacą, a nie muszą

Czy pobieranie opłaty jest zgodne z prawem? - Nie chcę mi się wierzyć, że to legalne, bo wtedy wszyscy by pobierali - ocenił pan Janusz.

d6ntd1w

Według Rzecznika Prawa Pacjenta Bartłomieja Chmielowca za takie zaświadczenie o stanie zdrowia pacjent nie powinien ponosić żadnych dodatkowych kosztów. - Przysługuje ono pacjentowi w ramach ubezpieczenia - zaznaczył.

Okazuje się, że sprawa pobierania opłat dotyczy też innych placówek i tam potrafią liczyć sobie więcej - nawet 150 zł. A co najważniejsze, tak naprawdę pacjenci w ogóle płacić nie muszą. Tak twierdzi rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. W rozmowie z "Faktem" powiedział, że Zakład "nie będzie wymagać tego dokumentu, bo nie chce narażać ludzi na koszty". Zaświadczenie upraszcza jednak proces rozpatrywania wniosku.

Przypomnijmy, że świadczenie 500 plus przysługuje osobom, które ze względu na stan zdrowia wymagają stałej lub długotrwałej opieki i pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Ustawa z 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji weszła w życie wczoraj. Wnioski można było składać od 2 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6ntd1w

Podziel się opinią

Share

d6ntd1w

d6ntd1w
Więcej tematów