5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariusza
W środę 5 grudnia będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, nazywany też Dniem Pomocy Cierpiącym. Został on ogłoszony w 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. ONZ ustanowiła rok 2001 Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu.
Wolontariusz to osoba, która dobrowolnie, bezpłatnie i świadomie działa na rzecz innych. Ochotnicy udzielają pomocy humanitarnej, bronią praw człowieka, chronią środowisko, szczepią dzieci przeciw chorobom, doradzają władzom lokalnym i prywatnym przedsiębiorcom.
Od 30 lat na całym świecie jest realizowany Program Wolontariuszy Narodów Zjednoczonych (UNV), dzięki któremu ochotnicy z całego świata mogą służyć swoją pracą i doświadczeniem ludziom w innych krajach.
Każdego roku około 4 tys. ochotników pracuje w ponad 130 państwach świata. Statystycznie połowa z nich wyjeżdża do Afryki, jedna trzecia do Azji i na wyspy Pacyfiku, a reszta jest kierowana do państw arabskich oraz południowej i środkowej Ameryki.
Najbardziej poszukiwani są inżynierowie, informatycy, socjolodzy, lekarze oraz nauczyciele.
W programie ONZ od 10 lat uczestniczą Polacy. Pracują między innymi, w Gujanie, Bejrucie, Nikaragui i Mozambiku. Wyjeżdżają też nadzorować wybory w państwach objętych konfliktami, jak Bośnia czy Kambodża. Nasz kraj podpisał z ONZ umowę o udziale polskich wolontariuszy w pomocy humanitarnej dla Kosowa.
Wolontariat w Polsce rozwija się głównie dzięki organizacjom pozarządowym, nastawionym na pomoc ludziom chorym i niepełnosprawnym.
W naszym kraju działa około 20 tys. pozarządowych organizacji skupiających wolontariuszy, w tym 6 tys. zajmujących się pomocą społeczną. Pracuje w nich około 2 mln ochotników. Rekrutacją i szkoleniem wolontariuszy zajmuje się 17 Centrów Wolontariatu. Pierwsze z nich powstało w 1993 roku w Warszawie. (and)