Polska400 mandatów rocznie poznańskiego sanepidu na sklepy i lokale gastronomiczne za brud, przeterminowaną żywność i szczury

400 mandatów rocznie poznańskiego sanepidu na sklepy i lokale gastronomiczne za brud, przeterminowaną żywność i szczury

• W 2015 r. poznański sanepid skontrolował ponad 4 tysiące sklepów i lokali gastronomicznych
• Zamknięto 16 obiektów, nałożono też 409 mandatów
• Stwierdzone uchybienia to m.in. brud, przeterminowane jedzenie i obecność gryzoni

400 mandatów rocznie poznańskiego sanepidu na sklepy i lokale gastronomiczne za brud, przeterminowaną żywność i szczury
Źródło zdjęć: © WP.PL | Wojciech Nieśpiałowski
Zenon Kubiak

Każdego roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu kontrolują lokale gastronomiczne i sklepów z żywnością, których w 2015 r. na terenie całego powiatu poznańskiego w sumie funkcjonowało 10416 (to aż o 571 więcej niż rok wcześniej).

Z tego grona w minionym roku skontrolowano 4158. Nie wszędzie kontrole wypadły pozytywnie – wydano decyzję o zamknięciu aż 16 obiektów.

- Są wśród nich lokale z różnych branż. To m.in. restauracja, piekarnia, zakład produkujący żywność – wyjaśnia Wirtualnej Polsce rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. – Jeśli jest podejmowana decyzja o zamknięciu lokalu, to znaczy, że warunki sanitarne w nim musiały być na tyle złe, że stanowiły zagrożenia dla zdrowia konsumentów czy klientów – dodaje.

Za uchybienia nałożono 409 mandatów na kwotę 102 050 zł. Mandatów było o 11 więcej niż w 2014 r. i aż o 52 więcej niż w 2013 r.

- Główne powody to niewłaściwy stan czystości pomieszczeń i wyposażenia zakładu, stosowanie środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia, brak segregacji asortymentowej przy przechowywaniu żywności w chłodni, niewłaściwe przechowywanie odpadów, brak możliwości identyfikacji surowców i półproduktów, obecność gryzoni lub ich odchodów, brak wody – wylicza Staszewska,

Jednocześnie rzecznik sanepidu zapewnia, że taka liczba mandatów i za stwierdzone uchybienia to nie jest powód do niepokoju dla poznaniaków, ale raczej dowód na dobrą pracę inspektorów sanitarnych.

- Najlepszy dowód to fakt, że rocznie odnotowujemy zaledwie kilka potwierdzonych przypadków zatruć – mówi Staszewska. – Ostatnia głośna sprawa to było zatrucie salmonellą w żłobku dwa lata temu – dodaje.

W minionym roku sanepid wydał też aż 926 decyzję zatwierdzające rozpoczęcie działalności 926 nowym podmiotom i 33 decyzje warunkowe. Tylko w 10 przypadkach przedsiębiorcy starającego się o rozpoczęcie działalności nie przyznano zgody z powodu niespełniania warunków sanitarnych.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)