34. rocznica powołania Jana Pawła II na Stolicę Piotrową
16 października przypada 34. rocznica powołania na Stolicę Piotrową Jana Pawła II. Rocznica ta uświadamia, że wydarzenie to zaważyło na losach nie tylko Polaków, ale i świata. Wybór Karola Wojtyły na Papieża wpłynął bardzo istotnie na wydarzenia w Europie Środkowo-Wschodniej, a potem na to, co działo się w Kościele i nie tylko.
16.10.2012 | aktual.: 16.10.2012 09:31
W 1978 r. o godz. 16.16 ogłoszono, że podczas drugiego konklawe Kolegium Kardynalskie wybrało najwyższego dostojnika Kościoła Katolickiego. Kardynał Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II odzwierciedlały słowa wypowiedziane przez niego na początku misji: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy".
Jan Paweł II zasiadał na Stolicy Piotrowej blisko 27 lat. Nazwany papieżem pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach, odwiedzając 129 krajów. Podczas jego pontyfikatu ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. Ponadto odbył 144 podróże po Włoszech. Przewodniczył blisko 140. uroczystościom beatyfikacyjnym i 50. kanonizacyjnym, podczas których wyniósł na ołtarze ponad 1300 sług Bożych, w tym ponad 160. Polaków. Zwołał i przewodniczył kilkunastu spotkaniom młodzieży z całego świata. Opublikował ponad sto różnych dokumentów. Jest autorem 14. encyklik. Mianował 232. kardynałów, w tym 10. Polaków.
Karol Wojtyła był najdłużej urzędującym papieżem po św. Piotrze oraz bł. Piusie IX. Jego pontyfikat trwał 26 i pół roku - 9666 dni. W tym czasie beatyfikował i kanonizował znacznie więcej osób niż jakikolwiek jego poprzednik. Pontyfikat Jana Pawła II wywarł ogromny wpływ na losy Kościoła i świata, a postawa papieża w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.
Zawsze przekazywał światu, że najważniejsza jest miłość do Boga i bliźniego. Dążył do pojednania wszystkich religii. Charakterystycznym punktem jego pontyfikatu były 104 pielgrzymki na wszystkie kontynetnty świata. Jan Paweł II jako dostojnik kościoła Katolickiego przekroczył próg meczetu i synagogi oraz przeprosił za grzechy Kościoła. Uczył przebaczenia, miłosierdzia i wielokrotnie napominał świat - a w tym polityków, że najważniejsze są życie ludzkie wraz z jego poszanowaniem oraz pokój.
Jan Paweł II zmarł w 9666. dniu pontyfikatu. "Odszedł do domu Ojca" 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21.37. W ostatnich dniach życia nieustannie towarzyszyli mu wierni z całego świata, śledząc wiadomości dochodzące z Watykanu oraz trwając na modlitwie w jego intencji.
11 miesięcy po ogłoszeniu Jana Pawła II błogosławionym, zarówno wśród watykanistów, jak i wiernych, powraca dyskusja na temat przyszłej kanonizacji. Oczekiwanie na nią rozpoczęło się natychmiast po beatyfikacji, której towarzyszyły również głosy, że papież powinien zostać od razu świętym, zgodnie z pragnieniem wiernych, powszechnie wyrażanym po jego śmierci.