Trwa ładowanie...
d2namlr
d2namlr
d2namlr

31 sierpnia 1920 - Bitwa pod Komarowem

Pod Komarowem koło Zamościa 1. dywizja jazdy polskiej pod dowództwem pułkownika Juliusza Rómmla stoczyła bitwę z 1. Armią Konną Siemiona Budionnego. Zakończyła się porażką i odwrotem Rosjan na wschód. Była to największa bitwa konnicy po 1813 roku i ostatnia z wielkich bitew jazdy. Wzięło w niej udział 6 pułków polskich i 20 radzieckich. Siły polskie liczyły około 2 tys. żołnierzy, a siły sowieckie około 17 tys. żołnierzy.

31 sierpnia 1939 - Prowokacja Gliwicka

SS i Abwehra przygotowały pod kryptonimem "Himmler" "prowokację gliwicką". Grupa przebrana w mundury polskie opanowała wieczorem radiostację w Gliwicach, a następnie nadała przemówienie w języku polskim nawołujące do wojny z Niemcami.

31 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: załamuje się próba przebicia do Śródmieścia

W nocy z 30 na 31 sierpnia Powstańcy podejmują próbę połączenia Śródmieścia ze Starym Miastem. Na kilka godzin przed terminem właściwego uderzenia ok. 100 żołnierzy z Batalionu "Czata 49" przechodzi kanałami na Plac Bankowy. Ich zadaniem jest atak na tyły nieprzyjaciela. Powstańcom nie udaje się jednak zaskoczyć Niemców. Straty po stronie polskiej są duże. Właściwe natarcie z ul. Bielańskiej rozpoczyna się między godz. 3 a 4 nad ranem. Pod silnym ostrzałem niemieckim szturm się załamuje. O godz. 6.00 płk Karol Ziemski "Wachnowski" zarządza odwrót.

Oddziałom Śródmiejskim pod dowództwem mjr. Stanisława Steczkowskiego "Zagończyka" również nie udaje się dotrzeć do Placu Bankowego. Powstańcy zajmują na kilka godzin Koszary Policji przy ul. Ciepłej i wypierają wroga z Hal Mirowskich. Przeciwnatarcie niemieckie zmusza ich do odwrotu. Akcja przebicia ulega załamaniu. Powstańcy ponoszą ogromne straty, liczba zabitych i rannych sięga ok. 300 osób. Obok ataku na Dworzec Gdański jest to drugi tak krwawy bój Powstania.

d2namlr

W ciągu dnia obrońcy Starego Miasta odpierają generalny szturm niemiecki, wspierany atakami lotnictwa. W wyniku bombardowania dotkliwe straty ponosi Batalion "Chrobry I". Jego kwatera w ruinach Pasażu Simonsa zostaje całkowicie zniszczona wraz z sąsiadującym budynkiem szkoły. Pod gruzami ginie ok. 300 osób, w tym ok. 120 żołnierzy z Batalionu Chrobry I"".

Oddziały niemieckie zajmują ostatecznie zrujnowane zakłady ""Fiata"" przy ul. Sapieżyńskiej i obsadzają ul. Zakroczymską

31 sierpnia 1980 - W Gdańsku podpisano "porozumienia sierpniowe"

W Stoczni Gdańskiej, dawniej im. Lenina, po przeszło dwutygodniowych strajkach, podpisano porozumienie między przedstawicielami międzyzakładowego komitetu strajkowego pod przewodnictwem Lecha Wałęsy i komisją rządową z Mieczysławem Jagielskim na czele. Władze zgodziły się na realizację 21 postulatów, w tym utworzenia niezależnych samorządnych związków zawodowych. Utworzono NSZZ Solidarność, który został zarejestrowany 24 października.

d2namlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2namlr
Więcej tematów