31 maja sąd zbada, czy słusznie nie odroczono kary Rywinowi
31 maja Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrzy zażalenie obrony Lwa Rywina na decyzję Sądu Okręgowego, który w kwietniu oddalił wniosek obrony o odroczenie wykonania kary 2 lat więzienia dla Rywina za pomocnictwo w płatnej protekcji wobec Agory.
Mec. Piotr Rychłowski, jeden z obrońców Rywina, powiedział, że SA - wraz z zażaleniem - rozpatrzy wtedy też wniosek obrony o udzielenie Rywinowi przerwy w odbywaniu kary, niezbędnej dla wykonania zabiegu operacyjnego, którego nie można przeprowadzić w warunkach więziennych.
18 kwietnia Rywin poszedł do więzienia po tym, jak Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wnioski obrony o odroczenie kary i o zawieszenie postępowania jej wykonania z powodu złego zdrowia Rywina. Po badaniach przeprowadzonych na zlecenie sądu biegli lekarze uznali, że stan zdrowia pozwala Rywinowi odbywać karę w więzieniu, gdzie jest oddział szpitalny. Obrona odwołała się od tej decyzji do SA.
Wnosimy o uznanie decyzji Sądu Okręgowego za bezpodstawną - powiedział Rychłowski. Dodał, że do swego wniosku obrona dołączyła dokumentację lekarską i protokół posiedzenia sądu z 18 kwietnia.
Prokuratura Apelacyjna w Warszawie rozważa, czy składać do Sądu Najwyższego kasację od wyroku dla Rywina - na co ma czas do 20 maja. Wcześniej prokuratura podawała, że zastanowi się, czy odwoływać się do SN w sprawie zmiany kwalifikacji prawnej czynu Rywina przez SA z oszustwa, jak przyjął Sąd Okręgowy, na pomocnictwo w płatnej protekcji ze strony nieustalonych osób. Po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku ma też zapaść decyzja o ewentualnym śledztwie, które miałoby ustalić, czyim pomocnikiem był Rywin.
Obrona już napisała swe kasacje do SN wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary. Kasacje wnoszą o zwrot całej sprawy do I instancji. Obrona ma nadzieję, że jeszcze przed rozpatrzeniem kasacji SN uchyli decyzję o odbywaniu wyroku przez Rywina. W SN na rozpatrzenie kasacji czeka się zazwyczaj kilka miesięcy.
W grudniu 2004 r. warszawski Sąd Apelacyjny uznał, że Rywin jest winny nie usiłowania oszustwa wobec Agory - za co w kwietniu 2004 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na 2,5 roku więzienia - lecz pomocy w płatnej protekcji ze strony nieustalonej grupy osób. Sąd Apelacyjny obniżył wyrok do 2 lat.