Trwa ładowanie...

300 tys. złotych odszkodowania za molestowanie. Biskup Jan Tyrawa zeznawał przed sądem

Biskup bydgoski Jan Tyrawa stanął przed sądem. Zeznawał ws. odszkodowania dla ministranta, który w przeszłości był molestowany przez ks. Pawła K. Jego historia została opowiedziana w głośnym reportażu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".
Share
Biskup bydgoski Jan Tyrawa
Biskup bydgoski Jan TyrawaŹródło: East News
d2e9ava

- Uszanujcie zasadę domniemania niewinności - tak bydgoski biskup Jan Tyrawa powiedział dziennikarzom w drodze na salę sądową.

Tam odbył się niejawny proces ws. odszkodowania od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej. Były ministrant domaga się 300 tys. złotych. W przeszłości był molestowany przez byłego już księdza Pawła K. Obecnie mężczyzna odbywa wyrok siedmiu lat więzienia.

Do zatrzymania Pawła K. doszło w 2005 roku. Były duchowny proponował chłopcom seks za pieniądze. Jak przypomina "Gazeta Lubuska", policjanci przeszukali wówczas mieszkanie księdza, a w jego komputerze znaleźli treści pedofilskie.

d2e9ava

Nowi posłowie mają problem. Zadaliśmy kilka prostych pytań

Paweł K. został zawieszony w wykonywaniu czynności duszpasterskich, jednak prawie rok później pojawił się w diecezji bydgoskiej. Od lipca 2006 r. do czerwca 2009 r. był obecny w parafii Opatrzności Bożej w Bydgoszczy. Tam miał się opiekować nad ministrantami. Co więcej, otrzymał od biskupa Jana Tyrawy imienną misję kanoniczną do pełnienia obowiązków w gimnazjum jako nauczyciel religii.

Jeden z skrzywdzonych chłopców zdecydował się wystąpić w sądzie przeciwko księdzu. To dzięki jego zeznaniom Paweł K. został skazany na siedem lat więzienia. Trafił do wrocławskiego oddziału Zakładu Karnego w Oleśnicy. Kierowani tam są sprawcy przestępstw związanych zaburzeniami preferencji seksualnych.

W czwartek biskup Tyrawa odpowiedział m.in. na pytanie, dlaczego zgodził się na przeniesienie Pawła K., podejrzewanego o pedofilię, z Wrocławia do Bydgoszczy i powierzenie mu nauki religii i opieki nad ministrantami. Wątpliwości budzi również to, jaki nadzór nad tym księdzem sprawował biskup Tyrawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e9ava

Podziel się opinią

Share
d2e9ava
d2e9ava
Więcej tematów