Polska30 lat Suwalskiego Parku Krajobrazowego

30 lat Suwalskiego Parku Krajobrazowego

30-lecie istnienia obchodzi Suwalski Park
Krajobrazowy, najstarszy w Polsce. Park ma m.in. 12 szlaków
pieszych, pięć ścieżek edukacyjnych i trzy trasy rowerowe. Jedną z
największych atrakcji jest Dolina rzeki Czarnej Hańczy oraz Hańcza
- najgłębsze jezioro w Polsce.

Jak powiedziała dyrektor Parku Teresa Świerubska, sukcesem jest, że park udało się ochronić przed niemądrą zabudową i zachować piękną, nienaruszoną przyrodę.

Z okazji 30-lecia parku w czwartek rozpoczęła się konferencja naukowa pt. "Rola parków krajobrazowych w krajowym systemie obszarów chronionych". Jednym z tematów była dalsze dbanie o obszary chronione w czasach, w których człowiek ingeruje w każdy zakątek ziemski. Zgromadzeni naukowcy rozmawiali także o edukacji ekologicznej oraz o walorach obszarów chronionych.

Jednym z tematów były również zalegające w miejscowościach Krzemianka i Udryń - około 1000 metrów pod ziemią - duże ilości złóż rud m.in. wanadu i tytanu. W latach 70-tych dokonano setek odwiertów w ziemi badając złoża, ale nigdy nie doszło do budowy kopalni, chociaż władze komunistyczne wzięły na ten cel kredyt za granicą.

Przez lata udało się nie dopuścić do prób wydobycia rud żelaza zalegających w otulinie parku. To by zniszczyło ten park, gdyby w latach siedemdziesiątych uruchomiono kopalnię rudy żelaza -dodała Świerubska.

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w styczniu 1976 r. jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Położony jest on na Pojezierzu Litewskim w regionie Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Leży na obszarze 4 gmin - Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka- Tartak, należących do woj. podlaskiego. Powierzchnia parku wynosi 62,8 km kw., w tym około 60% stanowią użytki rolne, 24% lasy, 10% wody, 4% bagna i 2% pozostałe grunty.

Źródło artykułu:PAP
przyrodaparkkrajobraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)