Trwa ładowanie...
d4geqiz
d4geqiz

3,6 mld zł zostanie przeznaczone na drogi w 2002 r.

3,6 mld zł zamierza w 2002 r. przeznaczyć na utrzymanie i eksploatację dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - poinformował w środę dyrektor urzędu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4geqiz

Na drogi planujemy wydać ze wszystkich środków krajowych i zagranicznych w sumie 3,6 mld zł. W roku ubiegłym było to 3,7 mld zł. Z budżetu państwa wydamy 1,8 mld zł, mniej o 76 mln zł niż w roku ubiegłym - powiedział podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury Tadeusz Suwara.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zastąpiła 1 kwietnia zlikwidowane: Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych oraz Agencję Budowy i Eksploatacji Autostrad.

W ciągu najbliższych 4 lat rząd planuje wydać na budowę, modernizację i utrzymanie dróg 36,8 mld zł, z czego ok. 8-9 mld zł mają stanowić fundusze pozyskane z podatku drogowego.

d4geqiz

W tym okresie ma być wybudowanych 550 km autostrad i 200 km dróg ekspresowych. Ponadto ma zostać wzmocniona nawierzchnia (zgodnie ze standardami europejskimi) 1,5 tys. km dróg.

Na realizację planowanego przedsięwzięcia nie wystarczy pieniędzy w budżecie państwa. Rządowy projekt przewiduje utworzenie Krajowego Funduszu Autostrad, który - podobnie jak Krajowy Fundusz Mieszkaniowy - pozyskiwałby pieniądze zaciągając pożyczki, np. z Banku Światowego. Rząd zakłada, że Krajowy Fundusz Autostrad zacznie funkcjonować jeszcze w br.

Na początku marca Komisja Infrastruktury uznała, że szacunki przyjęte w programie "Infrastruktura-klucz do rozwoju" są nierealne. Wątpliwości komisji budziły przede wszystkim zbyt wysokie, jej zdaniem, szacowane koszty budowy dróg i planowane w projekcie przychody z winiet.

Od początku tego roku winieta - nowy podatek drogowy - jest obowiązkowy dla samochodów ciężarowych. Od 1 stycznia 2003 r. rząd planuje wprowadzić ją również dla samochodów osobowych.

Według szacunków Ministerstwa Infrastruktury, w 2002 r. przychody z winiet mają wynieść 0,5 mld zł. W przyszłym roku przychody te sięgną 2 mld zł.

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, od początku 2002 r. do 26 lutego br. przychody z winiet wyniosły 62 mln zł.(miz)

d4geqiz

Podziel się opinią

Share
d4geqiz
d4geqiz
Więcej tematów