Świat29 ofiar ataku dżihadystów na hotel w Burkina Faso

29 ofiar ataku dżihadystów na hotel w Burkina Faso

• Wśród ofiar jest co najmniej 14 cudzoziemców
• Podczas ataku zabitych zostało również trzech dżihadystów
• Do zamachu doszło w piątek wieczorem
• Terroryści zaatakowali luksusowy hotel oraz pobliską kawiarnię
• Do zamachu przyznała się regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu

29 ofiar ataku dżihadystów na hotel w Burkina Faso
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

17.01.2016 | aktual.: 17.01.2016 18:49

Co najmniej 14 cudzoziemców jest wśród 29 ofiar śmiertelnych piątkowego ataku dżihadystów w stolicy Burkina Faso, Wagadugu - poinformował szef MSW tego kraju Simon Compaore. Dodał, że siedem ciał nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

Wśród ofiar śmiertelnych jest ośmiu obywateli Burkina Faso, czterech Kanadyjczyków, trzech Ukraińców, dwóch Francuzów, dwóch Portugalczyków, dwóch Szwajcarów i Holender.

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował o śmierci sześciu obywateli swego kraju. Możliwe - jak pisze AFP - że pozostała dwójka jest wśród tych niezidentyfikowanych lub mają podwójne obywatelstwo.

Podczas ataku zabitych zostało również trzech dżihadystów, w tym "dwóch białych i jeden czarnoskóry" - sprecyzował minister Compaore. Na obecnym etapie śledztwa, nie wiadomo ilu dokładnie dżihadystów dokonało ataku - dodał.

Do zamachu doszło w piątek wieczorem o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy luksusowy hotel ze 147 pokojami oraz pobliską kawiarnię. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.

W akcji antyterrorystycznej uczestniczyli, oprócz sił rządowych, również żołnierze francuscy, stacjonujący w pobliżu Wagadugu w ramach walki przeciwko dżihadystom w krajach Sahelu.

Do zamachu przyznała się regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) - podała strona Instytutu SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Agencje przypominają, że był to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 r. odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.

Muzułmanie stanowią 61,6 proc. mieszkańców Burkina Faso (ogółem 18,9 mln mieszkańców), chrześcijanie – 22,5 proc., a 15,4 proc. to wyznawcy religii plemiennych.

Zobacz również: Atak terrorystów na hotel w Wagadugu. Są zabici i ranni
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)