Trwa ładowanie...
d1fblwv

25% maturzystów nie zdało - jutro dostaną drugą szansę

Co czwartego ucznia czeka poprawka egzaminu dojrzałości. W sesji sierpniowej mogą brać udział maturzyści, którzy do 7 lipca złożą pisemne oświadczenie. Podpowiadamy, co zrobić, aby zdać.
Share
d1fblwv

Do sierpniowej poprawki egzaminów mogą przystąpić tylko te osoby, które nie zdały wyłącznie z jednego przedmiotu w części ustnej albo w części pisemnej. Dotyczy to tylko przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym w części obowiązkowej egzaminu. Wnioski z oświadczeniem woli ponownego podejścia do matury w wakacje składa się do przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (dyrektora) w macierzystej szkole albo do OKE.

Osoby, którym egzamin maturalny został unieważniony nie mogą podejść w sierpniu do testów. Dopiero w przyszłym roku mają prawo ponownego przystąpienia do matury.

Czytaj także: Co czwarty maturzysta poległ. Najgorzej wypadł test z matematyki

Egzamin ustny z języka polskiego i języków obcych będą się odbywać w terminie 22-26 sierpnia w macierzystych szkołach danych licealistów. Tematy prezentacji maturalnych nie ulegają zmianie. Uczeń ponownie przygotowuje się do tego samego zagadnienia.

d1fblwv

Czytaj też: Wyniki matur 2011: Matematyka pogrążyła maturzystów

Pisemnie części podstawowe z języków i matematyki zaplanowane są na 23 sierpnia. Wszystkie przedmioty uczniowie zaczną pisać o godzinie 9.00.
Na wyniki maturzyści będą musieli poczekać do 15 września. Nowe świadectwa odbiorą bezpośrednio w swoich szkołach.

Egzamin poprawkowy wcale nie musi być łatwiejszy. Tegoroczni maturzyści muszą się liczyć z tym, że zostawianie nauki na ostatni tydzień nic nie zmieni. Doświadczenie z maja powinno ich nauczyć, że tylko systematyczna praca i powtórki materiału dadzą pożądane efekty. Uczniowie nie powinni skupiać się tylko na tym, czego nie potrafią, ale także ciągle przypominać sobie rzeczy, które już umieją.

Wszystko o maturach 2011! Arkusze, odpowiedzi. Wszystkie przedmioty

Załamywanie się i odkładanie nauki na później to najgorsza opcja. Nie można też ciągle ślęczeć nad ksiąskimi. Ważne, aby pogodzić relaks i pracę. Nauka przyniesie najlepsze efekty, kiedy nie będzie obarczona przymusem.

Jeżeli ktoś wie, że nie jest w stanie przygotować się w tak krótkim czasie, to lepiej poczekać rok i przystąpić do matury z kolejnym rocznikiem. Większość uczelni wyższych kończy proces rekrutacji w lipcu lub na początku sierpnia. Zdawanie w sesji sierpniowej i tak pozbawia szans dostania się na studia dzienne na tych uczelniach.

Czytaj też: Wyniki matur 2011: Matematyka pogrążyła maturzystów

d1fblwv

Podziel się opinią

Share
d1fblwv
d1fblwv
Więcej tematów