216. rocznica powstania Mazurka Dąbrowskiego. Poszukują rękopisu hymnu
216 lat temu powstał Mazurek Dąbrowskiego, dzisiejszy hymn Polski. Rocznica obchodzona jest w mieście Reggio Emilia, w którym Józef Wybicki napisał utwór. Z tej okazji weterani wojenni oraz przedstawiciele polskich władz wzięli udział w uroczystości w miejskim ratuszu.
Kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Bendominie Aniela Agata Wawrzyk przypomina, że Mazurek Dąbrowskiego nie od razu stał się polskim hymnem. W czasach Księstwa Warszawskiego, w latach 1812-1815 pełnił rolę pieśni. Jednak po całkowitej utracie suwerenności, nie było możliwości by pieśń o tej randze mogła istnieć. Wykorzystywali ją uczestnicy Powstania Listopadowego i Styczniowego, jako pieśń patriotyczną. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku pojawiły się dyskusje o tym, jaki utwór powinien pełnić rolę hymnu. Ostatecznie wybór padł na Mazurek Dąbrowskiego.
Rękopis pieśni przez lata należał do spadkobierców Józefa Wybickiego, rodziny Rożnowskich. Razem z nimi trafił do Berlina. Jednak od końca drugiej wojny światowej nie wiadomo było, co się z nim dzieje. Wiele wskazuje na to, że ocalał z pożogi wojennej. Prawdopodobnie trafił do Związku Radzieckiego.
Pracownicy muzeum razem z przedstawicielami spadkobierców prowadzą poszukiwania, ale jak na razie bez rezultatu.
Po południu na miejskim Rynku W Reggio Emilia został odegrany Mazurek Dąbrowskiego w swojej pierwotnej wersji.