Świat21 marca Duma rozpatrzy projekt ustawy o przyłączeniu Krymu

21 marca Duma rozpatrzy projekt ustawy o przyłączeniu Krymu

Duma Państwowa 21 marca rozpatrzy projekt ustawy o uproszczeniu procedury przyjmowania do Federacji Rosyjskiej nowych terytoriów - poinformował pierwszy wiceprzewodniczący izby niższej parlamentu Rosji Iwan Mielnikow.

21 marca Duma rozpatrzy projekt ustawy o przyłączeniu Krymu
Źródło zdjęć: © PAP/PHOTOSHOT | Stanislav Krasilnikov

Mielnikow przekazał, że tak zdecydowała we wtorek Rada Dumy, będąca odpowiednikiem Konwentu Seniorów w polskim sejmie.

Natomiast przewodniczący izby Siergiej Naryszkin podał, że Rada Dumy podjęła decyzję, iż do poniedziałku, 17 marca, przyjmowane będą poprawki do projektu ustawy, a dopiero potem zostanie wyznaczona data jego pierwszego czytania.

Na przyszły tydzień planowane są trzy posiedzenia plenarne izby niższej parlamentu - 18, 19 i 21 marca.

W ubiegły czwartek, 6 marca, parlament Krymu, należącej do Ukrainy i zajętej przez siły rosyjskie autonomicznej republiki, opowiedział się za wejściem półwyspu w skład FR. Zwrócił się też do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu i wyznaczył na 16 marca referendum ogólnokrymskie w tej sprawie.

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, który jest zarazem przewodniczącym ukraińskiego parlamentu, poinformował, że wstrzymał decyzję krymskiego parlamentu o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji.

Jednak prorosyjskie władze Krymu uważają, że połączenie z Rosją jest przesądzone. Wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył, że decyzja o wejściu Krymu w skład FR obowiązuje od chwili jej przyjęcia, a referendum potrzebne jest jedynie do jej potwierdzenia.

Zgodnie z obecną wersją ustawy decyzja o przyjęciu do FR innego kraju lub jego części podejmowana jest za "obopólną zgodą" Federacji Rosyjskiej i danego państwa, potwierdzoną dwustronnym traktatem.

Projekt poprawki do ustawy o trybie przyjmowania do Federacji Rosyjskiej nowych podmiotów przygotowała frakcja parlamentarna socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji. Proponuje ona, by procedurę tę uprościć - tak by do przyjęcia do FR wystarczyła "deklaracja woli narodu" zamieszkującego dane terytorium, na przykład w drodze referendum.

Zgodnie z poprawką Sprawiedliwej Rosji oficjalne przyjęcie nowego regionu do FR będzie się odbywać na podstawie federalnej ustawy konstytucyjnej. Ustawy takie muszą zebrać co najmniej 2/3 głosów w obu izbach Zgromadzenia Federalnego Rosji - Dumie Państwowej i Radzie Federacji.

Sprawiedliwa Rosja przyznaje otwarcie, że projekt ustawy o uproszczeniu procedury przyjmowania do Federacji Rosyjskiej nowych terytoriów jest konsekwencją wydarzeń na Ukrainie.

Naryszkin poinformował, że również do poniedziałku przyjmowane będa poprawki do projektu ustawy o uproszczeniu przepisów dotyczących wydawania paszportów Federacji Rosyjskiej.

24 lutego deputowany lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Ilja Drozdow wniósł pod obrady Dumy projekt ustawy o uproszczeniu nadawania obywatelstwa FR obywatelom Ukrainy pochodzenia rosyjskiego i członkom ich rodzin. Parlamentarzysta podkreślił, że jego inicjatywa jest bezpośrednio związana z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie.

Później własne propozycje w tej sprawie przedstawiły kluby parlamentarne Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) i Sprawiedliwej Rosji. Swój projekt stosownej ustawy przedłożył też rząd FR.

Na początku XXI wieku Rosja masowo wydawała paszporty FR mieszkańcom Osetii Południowej i Abchazji, dwóch zbuntowanych prowincji Gruzji. W sierpniu 2008 roku Moskwa wprowadziła do Osetii Płd. i Abchazji swoje wojska, tłumacząc to koniecznością obrony swoich obywateli w tych regionach. W konsekwencji obie prowincje oderwały się od Gruzji i znalazły się pod protektoratem Rosji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)