Polska200 prokuratorów odchodzi w stan spoczynku. Rusza rewolucja kadrowa w Prokuraturze

200 prokuratorów odchodzi w stan spoczynku. Rusza rewolucja kadrowa w Prokuraturze

• Radio ZET: w piątek 200 prokuratorów przejdzie w stan spoczynku
• Pojawiły się też pierwsze spekulacje nt. nowych szefów w prokuraturach

200 prokuratorów odchodzi w stan spoczynku. Rusza rewolucja kadrowa w Prokuraturze
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

W piątek rusza rewolucja w Prokuraturze. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zostanie Prokuratorem Generalnym. 4 marca w stan spoczynku przejdzie 200 prokuratorów - dowiedziało się Radio ZET.

Według informacji Radia ZET, najpewniejszą kandydatką na szefową Wydziału Wewnętrznego w Prokuraturze Krajowej - prokuratorskiego BSW - jest Elżbieta Janicka. Prokurator Janicka zasłynęła tym, że kiedy kierowała warszawską Prokuraturą Okręgowa miała powiedzieć do śledczych: "Jak zatrzymacie Lipca, to was puknę". Chodziło o zatrzymanie ministra sportu w rządzie PIS.

Szefem Kadr Prokuratury Krajowej może zostać Jarosław Hołda, który wszczynał śledztwa po doniesieniach Antoniego Macierewicza dotyczących nieprawidłowości w WSI.

Zmiany w prokuraturze

W związku z wejściem w życie reformy polegającej m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, kadencję zakończy dotychczasowy szef prokuratury Andrzej Seremet, zaś jego następcą zostanie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Zgodnie z nowym Prawem o prokuraturze, prokurator generalny ma uzyskać możliwość bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawania zarządzeń, wytycznych i poleceń. PG może też zwrócić się do odpowiednich służb o przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych, jeżeli są w związku z toczącym się śledztwem. PG mógłby też "w szczególnie uzasadnionych wypadkach" znosić klauzule tajności nałożone przez inne instytucje (obecnie tylko wytwórca tajnego materiału może uchylić klauzulę, którą nałożył).

W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa; w miejsce prokuratur apelacyjnych - prokuratury regionalne. Jeden z przepisów stanowi, że z dniem wejścia ustawy w życie wygasają kadencje prokuratorów powołanych do pełnienia funkcji w jednostkach prokuratury powszechnej.

W Prokuraturze Krajowej będą mogły być prowadzone śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym" - niezależnie od ich właściwości miejscowej i rzeczowej, o czym będzie decydował Prokurator Generalny. Na poziomie PK funkcjonować też ma Wydział Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Ustawa znosi obowiązującą obecnie kadencyjność funkcji kierowniczych w prokuraturze. Zachowana będzie odrębność prokuratorów IPN - pracują oni dziś w pionie lustracyjnym oraz w śledczym, ścigającym zbrodnie komunistyczne i hitlerowskie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (316)