Świat20 tys. osób protestowało przeciwko wizycie Benedykta XVI

20 tys. osób protestowało przeciwko wizycie Benedykta XVI

Około 20 tys. osób demonstrowało
w Stambule przeciwko rozpoczynającej się we wtorek
wizycie papieża Benedykta XVI w Turcji. Papież Benedykt XVI odwiedzi w czwartek - 30
listopada - Błękitny Meczet w Stambule - potwierdził rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

20 tys. osób protestowało przeciwko wizycie Benedykta XVI
Źródło zdjęć: © AFP

Wymachujący tureckimi flagami protestujący skandowali: "Papieżu, nie przyjeżdżaj!". W rytm bębnów demonstranci krzyczeli: "Papież popełnił błąd, nasza cierpliwość się wyczerpała".

Zapowiadana od dłuższego czasu papieska wizyta w kraju, którego większość ludności stanowią muzułmanie, stanęła we wrześniu pod znakiem zapytania w związku z protestami świata islamskiego po wykładzie Benedykta XVI w Ratyzbonie. Wypowiedzi papieża na temat islamu i dżihadu (świętej wojny) ostro skrytykował między innymi premier Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Papież Benedykt XVI odwiedzi w czwartek - 30 listopada - Błękitny Meczet w Stambule - potwierdził, przekazywaną nieoficjalnie wiadomość, rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Według podanych przez niego informacji, papież uda się do meczetu bezpośrednio po wizycie w pobliskiej świątyni Hagia Sophia. Ponieważ w ogłoszonym przez Watykan programie papieskiej pielgrzymki do Turcji, ze względów bezpieczeństwa nie podano godzin uroczystości i spotkań, nie wiadomo jeszcze, o jakiej porze dojdzie do tej historycznej wizyty.

Nastąpi ona dwa i pół miesiąca po serii poważnych napięć w relacjach Kościoła katolickiego ze światem muzułmańskim w rezultacie głośnego wykładu papieża z Ratyzbony. Benedykt XVI cytował w nim słowa średniowiecznego cesarza bizantyjskiego, który mówił o tym, jak wiele zła wyrządził "miecz Mahometa". Wypowiedź ta wywołała serię gwałtownych protestów w świecie islamskim i postawiła pod znakiem zapytania od dawna zapowiadaną papieską pielgrzymkę do Turcji.

Benedykt XVI kilkakrotnie wyrażał ubolewanie, że zacytowane przez niego słowa, których - jak podkreślał - nie podziela, zostały odebrane jako jego własna opinia. Zapewniał też o swym szacunku wobec islamu oraz jego wyznawców.

Błękitny Meczet, zbudowany w XVII wieku jest jednym z najwspanialszych przykładów klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji i był najważniejszym meczetem Imperium Osmańskiego. Wzniesiono go na polecenie sułtana Ahmeda I, którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od świątyni Hagia Sophia.

Benedykt XVI przekroczy próg meczetu jako drugi biskup Rzymu w dziejach papiestwa; pierwszy uczynił to Jan Paweł II w maju 2001 roku w Damaszku w Syrii.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)