Publicystyka2 sierpnia - kalendarium historyczne

2 sierpnia - kalendarium historyczne

2 sierpnia 1755 - Urodził się Jan Henryk Dąbrowski

Urodził się Jan Henryk Dąbrowski, generał, organizator Legionów Polskich we Włoszech. Przez 20 lat oficer w wojsku saskim, od 1792 roku w wojsku polskim, uczestnik powstania kościuszkowskiego oraz kampanii napoleońskich. Naczelny wódz armii Księstwa Warszawskiego po śmierci Józefa Poniatowskiego. Jego nazwiskiem nazwano Mazurek, który od 1927 roku jest Hymnem Polski.

2 sierpnia 1940 - Dywizjon 303

W Anglii rozpoczęto organizację polskiego dywizjonu myśliwskiego 303, jednostki lotnictwa polskiego.

2 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: opanowanie Starego Miasta

2 sierpnia ok. godz. 9. zaczyna działać radiostacja w fabryce Kamlera na rogu Okopowej i Dzielnej na Woli. Komenda Główna AK wysyła szereg depesz do Londynu, donosząc o wybuchu powstania i ciężkiej walce. Apeluje o pomoc.

Powstańcy całkowicie opanowują Stare Miasto. Zdobywają kluczowy obiekt w tej części miasta - Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. W Śródmieściu północnym powstańcy zdobywają kolejne ważne punkty oporu niemieckiego, m.in. Pocztę Głowna przy Placu

W Śródmieściu południowym panuje jeszcze chaos pierwszych godzin walki. Powstańcy opanowują budynki Elektrowni na Powiślu, a na Czerniakowie - budynek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na Żoliborzu powstańcom nie udaje się opanować kluczowych pozycji niemieckich.

W nocy z 1 na 2 sierpnia komendant Obwodu wycofuje oddziały do Puszczy Kampinoskiej. O świcie oddziały VIII Rejonu Obwodu VII "Obroża" pod dowództwem kpt. Józefa Krzyczkowskiego "Szymona" przeprowadzają nieudany atak na lotnisko Bielany.

Na Woli nieprzyjaciel stara się zepchnąć powstańców i wtargnąć w głąb miasta od zachodu i od strony Powązek. Powstańcy stawiają skuteczny opór. Żołnierze Batalionu "Zośka" zdobywają dwa czołgi typu Panther"".

Na Ochocie w nocy z 1 na 2 sierpnia

2 sierpnia 1945 - Zakończenie konferencji poczdamskiej

W Poczdamie zakończyła się, w której uczestniczyli szefowie rządów Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego. Postanowiono ukarać zbrodniarzy wojennych, Niemcy miały zostać zdemilitaryzowane oraz zdecentralizowane gospodarczo i administracyjnie.

2 sierpnia 1964 - Incydent w Zatoce Tonkińskiej

Wydarzenia w Zatoce Tonkińskiej, których autentyczność jest podważana do dziś, stały się oficjalną przyczyną przystąpienia USA do wojny w Wietnamie.

2 sierpnia 1980 - Masakra na dworcu w Bolonii

Na dworcu w Bolonii we Włoszech neofaszystowskie ugrupowanie terrorystyczne dokonało zamachu, w wyniku którego zginęło 85 osób.

Wybrane dla Ciebie