Trwa ładowanie...
dcryiq8
04-09-2006 12:00

2% podatku dla organizacji pożytku publicznego?

SLD chce, aby od 2008 roku zwiększyć z 1 do 2% kwotę podatku, którą każdy obywatel będzie mógł przekazywać
na organizacje pożytku publicznego. Zgłoszenie takiej propozycji
zapowiedział w Sejmie szef SLD Wojciech Olejniczak.

dcryiq8
dcryiq8

Szef Sojuszu zarzucił jednocześnie rządowi, że zamierza odebrać przedsiębiorcom możliwość przekazywania pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego pieniędzy i odliczania z tego tytułu ulgi. Są to niepokojące zmiany, które mają zostać wprowadzone w rozliczaniu podatkowym - powiedział Olejniczak.

"Gazeta Wyborcza" napisała w poniedziałek, że społecznicy w Polsce mogą stracić ćwierć miliarda złotych, które dostają od firm. Rząd chce odebrać przedsiębiorcom ulgę podatkową za darowizny dla organizacji pozarządowych.

"GW" podała, że w poniedziałek sejmowa komisja finansów zaczyna prace nad projektem zmian w ustawie o podatku CIT, który płacą firmy. Zmiany zaproponował rząd, który chce zabrać przedsiębiorcom 10-proc. ulgę od darowizn na cele pożytku publicznego - oświatę, kulturę, sport, pomoc społeczną itp.

Jak podkreślił Olejniczak, organizacje pożytku publicznego zajmują się przede wszystkim ubogimi, dożywaniem i bezdomnymi. Kiedy nie będą mogły te organizacje liczyć na pomoc, to może się zdarzyć, że nie będzie się komu zajmować ludźmi potrzebującymi. To byłaby rzecz straszna i niesłychana- zaznaczył. Podkreślił, że SLD przeciwko takim zmianom protestuje.

Szef Sojuszu przypomniał, że w poprzedniej kadencji Sejmu doprowadzono do tego, że organizacje pożytku publicznego mogą korzystać z 1%, które przekazuje każdy podatnik. Jak dodał, zgłoszone zostały także poprawki, aby ten 1% był prościej przekazywany. To się państwu opłaca, ten system się sprawdził, dobrze funkcjonuje, trzeba go rozwijać- podkreślił.

dcryiq8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcryiq8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj