Polska2 grudnia spotkanie prokuratury z rodzinami ofiar katastrofy

2 grudnia spotkanie prokuratury z rodzinami ofiar katastrofy

2 grudnia ma dojść do drugiego spotkania prokuratury z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak ustaliła PAP, na przyszły tydzień prokuratura planuje zaś kolejną konferencję prasową nt. polskiego śledztwa w sprawie tragedii z 10 kwietnia.

Do spotkania przedstawicieli Prokuratury Generalnej, Naczelnej Prokuratury Wojskowej, Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej z rodzinami ofiar oraz ich pełnomocnikami dojdzie w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego przy ul. Żwirki i Wigury 9/13 w Warszawie - poinformował płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy NPW.

Według Rzepy spotkanie będzie poświęcone uwarunkowaniom prawnym dotyczącym śledztwa w sprawie katastrofy w zakresie współpracy z Federacją Rosyjską oraz bieżącej informacji o obecnym stanie polskiego śledztwa. Po zamkniętym dla mediów spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa.

28 lipca przez ponad cztery godziny prokuratorzy odpowiadali na pytania rodzin ofiar katastrofy Tu-154M. Część bliskich ofiar była zadowolona z udzielanych odpowiedzi, inni mówili, że spotkanie niczego nie wniosło. Śledczy zapewniali, że postępowanie jest transparentne, na ile to możliwe.

10 listopada para prezydencka weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na wojskowych Powązkach. Tego dnia także planowane jest w Belwederze spotkanie rodzin ofiar, w którym ma uczestniczyć małżonka prezydenta. Nie jest rozstrzygnięte, czy w spotkaniu będzie mógł wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

Także premier Donald Tusk 10 listopada spotka się - jak informował rzecznik rządu Paweł Graś - z rodzinami ofiar katastrofy. Zwróciły się o to rodziny 37 ofiar. Ich zdaniem spotkanie jest konieczne w związku z istniejącymi wątpliwościami, z których najważniejsze dotyczą m.in. identyfikacji ciał i sekcji zwłok.

W katastrofie zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz m.in. przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich. Prowadząca śledztwo Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie nadal bada cztery wersje tragedii - awarii samolotu, skutku działań ludzkich (np. załogi i kontroli ruchu powietrznego), organizacji i zabezpieczenia lotu oraz zachowań i działań osób trzecich. Ta ostatnia wersja zakłada m.in. zamach terrorystyczny oraz sugestie i oczekiwania określonego działania od załogi. Śledczy podkreślają, że muszą sprawdzać także takie hipotezy, które wydają się nieracjonalne.

Łukasz Starzewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)