Trwa ładowanie...
d305u2f

2. Dni Twierdzy Poznań już w weekend

W weekend w ramach 2. Dni Twierdzy Poznań do zwiedzenia będzie aż 11 obiektów fortecznych i muzealnych, a także niedostępne wcześniej schrony. Organizatorzy zachęceni sukcesem zeszłorocznej edycji, liczą, że w tym roku także pojawią spore tłumy zwiedzających.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
2. Dni Twierdzy Poznań już w weekend
(materiały prasowe)
d305u2f

- Postanowiliśmy rozszerzyć formułę, dlatego obok fortyfikacji XIX-wiecznych pokażemy także te z okresu średniowiecza - zapowiada Joanna Gonia-Kołodziejczyk, koordynatorka akcji z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Dzięki temu w najbliższy weekend będzie można obejrzeć obiekty z różnych epok: forty III, IVa, Va i VII, muzea na Cytadeli, Makietę Dawnego Poznania, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Śluzę Katedralną, schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej w parku Wilsona oraz po raz pierwszy udostępniony zwiedzającym schron piechoty przy ul. Babimojskiej. W każdym z punktów przygotowano dodatkowe atrakcje, m.in. spacery z przewodnikami, warsztaty dla dzieci, inscenizacje historyczne.

Najstarsze fortyfikacje

d305u2f

Miłośnicy umocnień średniowiecznych powinni wybrać się do Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci na Ostrowie Tumskim, gdzie w towarzystwie przewodnika będą mogli obejrzeć relikty monumentalnych wałów sprzed tysiąca lat, chroniące rezydencję pierwszych polskich władców.

Fortyfikacje obejrzymy także na drugim brzegu Warty, gdzie zorganizowane zostaną spacery szlakiem pozostałych umocnień (mury miejskie, baszty). Warto rozważyć także wycieczkę do Makiet Dawnego Poznania, gdzie wyjątkowo będzie można obejrzeć makiety Poznania z X oraz XVI wieku.

Forty

Dni Twierdzy Poznań to jednak przede wszystkim zwiedzanie pruskich fortów z XIX wieku. W forcie III w Nowym Zoo czekać będą na zwiedzających dodatkowe atrakcje w postaci plenerowych rekonstrukcji historycznych oraz zajęć dla dzieci. Oprowadzać będą przewodnicy w historycznych mundurach nawiązujących do wybuchu I wojny światowej i 70. rocznicy bitwy pod Falaise.

d305u2f

W forcie IVa zobaczymy mężczyzn w historycznych strojach, a w forcie Va w replikach XIX-wiecznych mundurów pruskich, którzy będą odpowiedzialni za organizację podstawowego szkolenia militarnego, dzięki czemu zwiedzający fort rekruci pozyskają swój pierwszy stopień wojskowy. Ponadto atrakcje w postaci rekonstrukcji historycznych, strefy dla dzieci, kuchni polowej.

Specjalnie na Dni Twierdzy Poznań Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII udostępni do zwiedzania kaponierę czołową fortu. Z kolei w Muzeum Uzbrojenia ekspozycję uświetnią rekonstruktorzy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjon Artylerii Konnej z repliką armaty wz. 02/26 tzw. "prawosławna".

Śluza Katedralna

W niedzielę na przedpolu śluzy rozgości się obóz wojskowy różnych formacji z zabytkowymi pojazdami, kuchnia polowa, strzelnica wiatrówkowa oraz stoisko księgarskie. W przestrzeni Ostrowa Tumskiego przygotowane zostaną również inscenizacje z okresu wybuchu I wojny światowej, nie zabraknie też zabytkowych pojazdów, w tym jedynego w Polsce chevroleta canady C60-S. Odbędą się również prelekcje związane z tematyką fortecznego dziedzictwa kulturowego oraz związanej z nim turystyki.

d305u2f

Schrony

Po raz pierwszy udostępniony zostanie dawny schron piechoty przy ul. Babimojskiej. Przy zachowanym wyposażeniu schronu służbę pełnić będą rekonstruktorzy w barwach zapomnianej już formacji Powszechnej Samoobrony z lat 60. XX wieku. Na terenie wokół schronu pojawią się także samochody wojskowe z okresu "zimnej wojny" (GAZ 66, GAZ 69, UAZ 452), militarne zabawy sprawnościowe dla dzieci z cyklu "Sprawni jak żołnierze", strzelnica pneumatyczna, stoisko z grochówką.

W ramach imprezy obejrzymy także schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej, który znajduje się w parku Wilsona obok Palmiarni Poznańskiej.

Dodatkowe atrakcje i komunikacja

Dodatkowo w czasie Dni Twierdzy Poznań zorganizowany zostanie Forteczny Spływ Kajakowy, przejażdżka tramwajem wodnym oraz zwiedzanie reduty Przyczółka Mostowego usytuowanej na terenie Elektrociepłowni Poznań-Garbary.

Uczestników Dni Twierdzy Poznań między fortami wozić będzie specjalnie uruchomiona Forteczna Linia Autobusowa kursująca w sobotę i w niedzielę co 45 minut od godz. 10:00 do 18:00. Bilety w cenie w cenie 6 zł jednodniowy (upoważnia do wielokrotnego przejazdu), ulgowe 3 zł oraz rodzinne w cenie 15 zł (maksymalnie dwie osoby dorosłe + troje dzieci) do nabycia w autobusie w dniach imprezy lub w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59) i Centrum Informacji Miejskiej (ul. Ratajczaka 44).

d305u2f

Podziel się opinią

Share

d305u2f

d305u2f
Więcej tematów