Polska19. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

19. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie


Otwarciem wystawy konkursowej na najlepsze
plakaty z lat 2002-2003 zainaugurowano w Muzeum Plakatu w
Wilanowie 19. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Tegoroczne Biennale
potrwa do 26 września. Jego organizatorem jest Muzeum Plakatu w
Wilanowie oraz Fundacja Plakat Polski.

19. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Rybczyński

Na wystawie można oglądać 454 zakwalifikowane do konkursu plakaty 278 artystów z 33 krajów, w tym prace tegorocznych laureatów. Są to m.in. Norikazu Kita z Japonii oraz Rosjanin Władimir Czajka (złote medale), Alejandro Magallanes z Meksyku, Shunji Niinomi z Japonii, Amerykanka Paula Scher i Henning Wagenbreth z Niemiec (srebrne medale) oraz Jaga Jankowska i Sebastian Kubica z Polski, Annik Troxler ze Szwajcarii i Koichi Sato z Japonii (brązowe).

Prace zostały uszeregowane według konkursowych kategorii: plakaty ideowe - dotyczące m.in. zjawisk politycznych, społecznych i akcji socjalnych, kulturalne - promujące wydarzenia związane z kulturą, sztuką, oświatą i sportem, reklamowe - promujące towary i przedsiębiorstwa, oraz debiut - prace studentów i absolwentów uczelni artystycznych.

W ramach 19. Międzynarodowego Biennale Plakatu w stołecznych galeriach zorganizowano kilka ekspozycji, m.in. w Galerii Grafiki i Plakatu można oglądać plakaty, projekty i szkice Lecha Majewskiego, a w Galerii Krytyków "Pokaz" - plakaty i okładki autorstwa Mirosława Adamczyka.

Wystawę prezentującą prace jurorów tegorocznego konkursu na najlepszy plakat 2002-2003 - Philippe'a Apeloig z Francji, Macieja Buszewicza, Daniela Haufe z Niemiec oraz Argentynki Anabelli Salem - otwarto w sobotę w hallu siedziby Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. Ekspozycja prezentująca plakaty laureatów ubiegłorocznej, 18. edycji Międzynarodowego Biennale Plakatu, otwarto również w sobotę, w Galerii Studio.

Na niedzielę przewidziane jest otwarcie wystawy konkursowej projektów plakatów poświęconych myśli Witolda Gombrowicza. Pokazane zostaną prace artystów, którzy wzięli udział w konkursie zorganizowanym z okazji obchodzonego właśnie Roku Gombrowicza. Laureatem konkursu został Ryszard Kajzer za plakat do cytatu z "Dziennika" Gombrowicza: "Cechą literatury jest ostrość".

Warszawskie Biennale Plakatu po raz pierwszy zorganizowano w 1966 roku. Było pierwszym biennale na świecie w tej dyscyplinie sztuki. Inspiratorem i wieloletnim organizatorem tego przedsięwzięcia był artysta plastyk prof. Józef Mroszczak. Biennale objęte jest stałym patronatem International Council of Graphic Design Association (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Grafików Projektantów) ICOGRADA. Od 1994 roku stałą siedzibą Biennale i wystawy konkursowej jest Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)