Trwa ładowanie...
d1ehs0w
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

19. Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach. Zaprezentowanych zostanie ok. 30 filmów

• Wkrótce Festiwal Filmów Kultowych w stolicy Śląska
• Zaplanowano kilka bloków tematycznych
• Festiwal po raz pierwszy odbył się w Katowicach w 1998 r.
• W ostatnich edycjach uczestniczyło średnio ok. 8 tys. osób
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
19. Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach. Zaprezentowanych zostanie ok. 30 filmów
(katowice.eu)
d1ehs0w

Ok. 30 filmów zostanie zaprezentowanych podczas tegorocznej, 19. edycji Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach, który będzie się odbywał w dniach 18-22 maja. Tym razem organizatorzy stawiają na filmy ich zdaniem istotne, ale mniej rozpoznawalne.

- W tym roku będzie mniej tytułów, które od razu wszystkim coś mówią. To będą filmy mniej rozpoznawalne, czasem znane tylko koneserom i kinomaniakom, ale ciekawe - takie, po obejrzeniu których ludzie mają o czym rozmawiać - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Tomiczek.

Zaplanowano kilka bloków tematycznych, m.in. Seans Niespodzianka - widzowie poznają tytuł filmu, na który się wybrali, dopiero w chwili pojawienia się czołówki na ekranie. Będą też filmy dokumentalne poświęcone tematyce filmowej i blok pt. Turkish Pop - to prezentacja filmów powstających w Turcji w latach 60. i 70., które były kopiami znanych filmów hollywoodzkich.

d1ehs0w

- One mają cechy kina klasy B, czyli złego kina, ale też swój niepodważalny urok - podkreślił Tomiczek.

Osobne bloki będą mieli John Boorman - angielski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca m.in. "Egzorcysty II" i "Excalibura", oraz John Frankenheimer (1930-2002) - amerykański reżyser filmowy i telewizyjny ("Przeżyliśmy wojnę", "Grand Prix").

- Obaj są wartościowymi twórcami, ale nie tak znanymi, jak na to zasługują - zaznaczył Tomiczek.

Będą też bloki "Klasyka" i "Najlepsze filmy świata". Wśród repertuarowych perełek w tym roku znalazł się m.in. "Tetsuo: the Iron Man" oraz jego kontynuacja "Tetsuo: Body Hammer". Film dał początek karierze Shinyi Tsukamoto, jednej z najważniejszych postaci powojennego kina japońskiego.

d1ehs0w

Tsukamoto to filmowy człowiek-orkiestra, jednocześnie reżyser, producent, aktor, montażysta i scenarzysta. Najnowszy z jego obrazów "Ognie w polu" miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, a w ubiegłym roku był wyświetlany w polskich kinach. "Tetsuo" jest uważany za kamień milowy gatunku sci-fi, podgatunku cyberpunka oraz współczesnego kina japońskiego w ogóle.

Festiwal Filmów Kultowych po raz pierwszy odbył się w Katowicach w 1998 r. W ostatnich edycjach uczestniczyło średnio ok. 8 tys. osób.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Inicjatywa. Finansowe wsparcie zapewnili w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz samorządy województwa śląskiego i Katowic.

d1ehs0w

Podziel się opinią

Share

d1ehs0w

d1ehs0w
Więcej tematów