Polska18% Polaków ofiarami błędów lekarskich

18% Polaków ofiarami błędów lekarskich

Stowarzyszenie Pacjentów Primum Non Nocere przeprowadziło ankietę zadając respondentom pytanie: Czy wśród najbliższej rodziny jest ktoś kto stał się ofiarą poważnego błędu lekarskiego?

Z uzyskanych odpowiedzi wynika, że 36% nie spotkała się z błędem lekarskim, 37% spotkała się z jednym przypadkiem błędu lekarskiego wśród najbliższej rodziny, 17% - dwa razy a 4% ankietowanych 3 razy. Z przysłanych odpowiedzi wynika, iż 18% polskiego społeczeństwa ucierpiało w efekcie błędów lekarskich.

Z badań przeprowadzonych w listopadzie 2000 r. przez CBOS wynika, że blisko jedna trzecia respondentów (31%) osobiście zetknęła się z przypadkiem błędu w leczeniu lub braku należytej staranności.

Każdy z nas jest omylny. Może mylić się dziennikarz, szewc czy lekarz. Błędy lekarzy zazwyczaj nie są efektem działań umyślnych. Zdarzają się jednak często. Los ofiary jest nie do pozazdroszczenia. W Polsce uniknięcie odpowiedzialności przez lekarza, stało się ważniejsze niż pomoc dla ofiary.

Amerykanie (Harvard School of Public Helth ) podają, iż w efekcie błędów lekarskich w ciągu jednego roku w USA umiera ok. 100 tys. osób, długotrwałe konsekwencje (okaleczenia) ponosi ok. 200 tys. osób. Dane te wynikają z analizy przeprowadzonej na bazie 32 tys. dokumentów medycznych szpitali amerykańskich.

W połowie lat 70. najpierw w Szwecji a następnie w innych państwach skandynawskich powołano konsorcjum kilku firm wyspecjalizowanych w ubezpieczeniach od błędów lekarskich. W Szwecji w skład Sweedish Patient Insurance Association wchodzi dziewięciu ubezpieczycieli. Obecnie w Szwecji co roku rejestruje się około 9500 skarg z których 45% jest uwzględnianych przez ubezpieczycieli.

W Polsce ilość błędów uznanych przez Izby Lekarskie stoi w rażącej sprzeczności z danymi pochodzącymi z USA czy Szwecji, jak i odczuciem społecznym, którego wyrazem są badania CBOS czy ankieta Stowarzyszenia. (aka)

stowarzyszenielekarskieposzkodowani
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)