170 strażaków walczyło z pożarem katedry w Gorzowie Wielkopolskim
Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej brało udział w dogaszaniu pożaru wieży zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Ogień już się nie rozprzestrzenia.
02.07.2017 | aktual.: 02.07.2017 09:29
"Cały czas gasimy go zewnątrz"
- Pożar mamy w fazie zlokalizowanej, czyli on nam się nie rozprzestrzenia. Cały czas gasimy go z zewnątrz, mamy na miejscu cztery podnośniki, za chwilę dojedzie nam jeszcze jeden, pięćdziesięciometrowy z Poznania. Mamy 51 pojazdów i 170 strażaków, na godzinę 11. dotrze do nas jeszcze 40 kadetów, ze szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Poznania - mówił w rozmowie z TVN24 Dariusz Szymura z Lubuskiej Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej.
Oszacowanie strat i uszkodzeń będzie możliwe dopiero po zakończeniu działań strażaków. Z zewnątrz już teraz widać, że zniszczona została tarcze zagra, uszkodzona jest miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane, wewnętrzne konstrukcje. Do tego dochodzą uszkodzenia spowodowane przez wodę wykorzystywaną do walki z żywiołem. Straty będą duże.
Walka z żywiołem trwa także w środku katedry
Straż pożarna nie ma informacji, aby ktokolwiek ucierpiał w pożarze. Od wielu godzin strażacy z kilku podnośników polewają wieżę wraz z kopuła i wieżyczką hektolitrami wody. Budowlę spowijają kłęby białego dymu, a woda leje się po jej ścianach strumieniami. Walka żywiołem trwa także we wnętrzu, w górnej części wieży, poniżej kopuły, tam gdzie jest możliwość dotarcia.
Strażacy mówili wcześniej, że przypuszczają, iż pożar mógł powstać między ostatnią a przedostatnią kondygnacją wieży. Jego przyczyna nie jest znana. Akcja nie jest łatwa, gdyż wieża gorzowskiej katedry ma około 40 m wysokości. Do tego w środku nie ma zbyt wiele miejsca, a do samej kopuły i wieżyczki od środka praktycznie nie ma dostępu.
Wzrosła liczba ofiar pożaru wieżowca Grenfell Tower w Londynie
Symbol miasta
Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18.30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Teren wokół katedry został zabezpieczany przez policję, a akcji strażaków przyglądało się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie centrum odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór zostały odwołane. Ścisłe centrum było zamknięte dla ruchu. W niedzielę przypada 760. rocznica lokacji miasta.
Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.
Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Źródło: WP, TVN24, PAP