Trwa ładowanie...
d2vcg5a

Strażacy walczą z pożarem katedry w Gorzowie

Kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej z całego województwa lubuskiego walczy z pożarem katedry w Gorzowie Wlkp. Z dachu na wieży zlokalizowanej w centrum miasta gotyckiej świątyni unoszą się kłęby dymu. Strażacy próbują dostać się do miejsca, gdzie może być zarzewie pożaru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pożar katedry w Gorzowie
Pożar katedry w Gorzowie (PAP, Fot: Lech Muszyński)
d2vcg5a

Zgłoszenie o pożarze straż otrzymała około godziny 18:30. Teren wokół został zabezpieczony, trwa akcja gaśnicza. Przygląda się jej wielu mieszkańców miasta.

Z wieży kościelnej katedry gorzowskiej wydobywa się dym. Strażacy próbują zlokalizować zarzewie ognia. Języków ognia nie widać. Jest duże zadymienie wewnątrz oraz na zewnątrz budynku - mówił na antenie TVN24 kpt. Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

- Na razie trudno powiedzieć co było przyczyną tego zdarzenia - tłumaczył strażak.

d2vcg5a

Według informacji kpt. Szymury, wieża mogła być otwarta dla odwiedzających. - Jesteśmy w trakcie Dni Gorzowa, być może była ona otwarta. Wieża to konstrukcja drewniano-murowana - mówił rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wlkp. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem jego historii i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Kościół katedralny jest najstarszym budynkiem w mieście. Został zbudowany w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Pierwotnie zaplanowany został jako romańska bazylika, ostatecznie otrzymał formę gotyckiej pseudobazyliki.

Katedra jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem przez turystów przyjeżdżających do Gorzowa Wlkp. W jej wnętrzu zachowało się wiele zabytkowych przedmiotów. Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy w jej wieży, z którego rozciąga się widok na panoramę miasta.

d2vcg5a

Źrodło: PAP,TVN24

Zobacz też: Pożar wieżowca Grenfell Tower w Londynie

d2vcg5a

Podziel się opinią

Share

d2vcg5a

d2vcg5a
Więcej tematów