17 tys. uczniów pisze maturę z języka rosyjskiego
Ok. 17 tys. uczniów rozpoczęło o
godz. 9.00 pisanie egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego. Przez dwie godziny wszyscy piszą test na poziomie podstawowym, po przerwie
chętni przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym.
Egzamin na poziomie podstawowym składa się z trzech elementów. Najpierw uczniowie wysłuchają dwa razy 2-3-akapitowego tekstu z płyty CD, a następnie na podstawie informacji, które usłyszeli, rozwiążą test. Kolejnym elementem będzie test na podstawie krótkiego tekstu zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym. Uczniowie będą musieli ponadto napisać dwa krótkie teksty użytkowe, np. ogłoszenie czy list.
O godz. 11.45 rozpocznie się druga część egzaminu z języka rosyjskiego - poziom rozszerzony. Uczniowie, którzy rosyjski wybrali na maturze jako przedmiot obowiązkowy, mogą, ale nie muszą, przystąpić do tej części. Osoby, które język rosyjski wybrały jako przedmiot dodatkowy, muszą napisać test na poziomie rozszerzonym. Test na poziomie rozszerzonym trwa 180 minut.
Podczas obu egzaminów uczniowie będą mogli korzystać tylko z własnej wiedzy, nie będzie można zaglądać do słowników.
Aby zaliczyć część podstawową uczniowie muszą zdobyć co najmniej 30% możliwych punktów. W przypadku testu na poziomie rozszerzonym nie ma limitu punktów potrzebnych do zaliczenia, nawet jeśli uczeń zdobędzie tylko 1 punkt, to matura będzie uznana za zdaną.
Wyniki egzaminu będą znane za kilka tygodni, najpóźniej do końca czerwca uczniowie otrzymają świadectwa dojrzałości. Ustnego egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego nie zdało w poszczególnych województwach od 7 do 10% uczniów.
Pisemna matura rozpoczęła się 4 maja, egzaminy potrwają do końca miesiąca.