17 stycznia w Berlinie rozmowy o rosyjskim embargu na polskie mięso
Przedstawiciele Komisji Europejskiej
oraz Polski, Rosji i Niemiec, jako kraju przewodniczącego obecnie
Unii Europejskiej, zajmą się podczas spotkania 17 stycznia w
Berlinie problemem rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa.
Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa rolnictwa i ochrony konsumenta potwierdziła podawane wcześniej nieoficjalne informacje.
Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia i ochrony konsumentów sprecyzował, że spotkanie odbędzie się na szczeblu szefów służb weterynaryjnych, a Komisja Europejska będzie reprezentowana przez zastępcę dyrektora generalnego odpowiedzialnego za sprawy weterynaryjne.
Nie chcę zawieść oczekiwań Polski, ale KE ma ogromne nadzieje, że spotkanie to przyczyni się do zniesienia embarga na polskie mięso - powiedział Philip Tod, rzecznik komisarza ds. zdrowia i konsumentów Markosa Kyprianu.
Niemcy zabiegają od końca ubiegłego roku o zniesienie embarga nałożonego przez stronę rosyjską w listopadzie 2005 roku. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier rozmawiał o tym z rosyjskimi politykami podczas wizyty w Moskwie 20-21 grudnia. Kanclerz Angela Merkel powiedziała w opublikowanym w środę wywiadzie dla "Financial Times Deutschland", że jest optymistką, jeśli chodzi o możliwość rozwiązania problemu eksportu polskiego mięsa do Rosji.
Steinmeier mówił, że rozwiązanie polsko-rosyjskiego sporu mogłoby nastąpić przy okazji podpisania umowy UE-Rosja o eksporcie mięsa z UE do Rosji, gwarantującej Moskwie, że nie dotrze do niej mięso z Bułgarii i Rumunii.
Porozumienie, wstępnie zawarte podczas wizyty komisarza Kyprianu w Moskwie w połowie grudnia, ma zostać podpisane podczas rozpoczynających się 19 stycznia targów rolnych "Zielony Tydzień" (Gruene Woche) w Berlinie, czyli dwa dni po spotkaniu w sprawie embarga na polskie mięso.
Powodem rosyjskich restrykcji wobec Polski było przechwycenie na terenie Rosji kilku transportów mięsa ze sfałszowanymi dokumentami przewozowymi. Mięso pochodziło faktycznie z Brazylii, ale w dokumentach figurowały zakłady w Tarnowie. Rosja oskarżyła polskie zakłady mięsne o oszustwo. Polskie śledztwo wykazało, że oskarżenia były niesłuszne.
Aby skłonić Unię Europejską do wsparcia polskich starań o zniesienie embarga, Polska zablokowała w listopadzie przyjęcie unijnego mandatu na negocjacje w sprawie nowej umowy i partnerstwie i współpracy między UE a Rosją. Zgodę na rozpoczęcie rozmów z Moskwą polskie władze uzależniają od zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.
Jacek Lepiarz, Inga Czerny