Trwa ładowanie...
d2wecac

17. rocznica zabójstwa ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko (AFP)

W piątek mija 17. rocznica uprowadzenia i zamordowania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapelana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki.

d2wecac
d2wecac

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Podlasiu. Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1961 r. uczył się w liceum w Suchowoli. Po maturze w 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Na początku II roku studiów został bezprawnie wcielony do wojska. W latach 1966 - 68 odbył zasadniczą służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach.

28 maja 1972 r. został kapłanem, przyjąwszy święcenia z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pełnił posługę kapłańską w parafiach stołecznych i podwarszawskich. W roku akademickim 1979/80 pracował w Duszpasterstwie Akademickim św. Anny. Z końcem 1978 r. ks. Jerzy został mianowany duszpasterzem warszawskich środowisk medycznych. Od maja 1980 r., aż do śmierci, pracował w parafii p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W sierpniu 1980 r. zaangażował się w powstające Duszpasterstwo Ludzi Pracy. W swojej posłudze duszpasterskiej towarzyszył robotnikom z całej Polski. Był kapelanem NSZZ Solidarność.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Popiełuszko organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych. Od lutego 1982 r. zainicjował Msze św. za Ojczyznę. W kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka.

d2wecac

Za swa działalność atakowany i szykanowany przez władze i propagandę państwową. Wielokrotnie przesłuchiwany i aresztowany. 19 października 1984 zamordowany pod Włocławkiem przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Pochowany 3 XI 1984 obok kościoła Św. Stanisława Kostki. Jego pogrzeb zgromadził kilkaset tysięcy osób, a grób otoczony został kultem. Morderstwo kapłana podkopało w oczach polskiego społeczeństwa, i tak już nadwyrężoną, wiarygodność władz PRL.

Jan Paweł II przy grobie ks. Jerzego (AFP)
Źródło: Jan Paweł II przy grobie ks. Jerzego (AFP)

Zabójcy księdza - Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski oraz nakłaniający do zbrodni płk Adam Pietruszka zostali skazani na karę pozbawienia wolności 25 lat (Pietruszka, Piotrowski), 15 lat (Pękala) i 14 lat (Chmielewski). Skazanych dwukrotnie objęła amnestia - w 1986 i 1987 roku. Po kilku latach więzienia wyszli na wolność. Najdłużej - do sierpnia br. - odsiadywał karę główny oskarżony Grzegorz Piotrowski.

W 1997 r. rozpoczął się proces o beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. (miz)

d2wecac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wecac
Więcej tematów