17. rocznica zabójstwa ks. Popiełuszki
Ks. Jerzy Popiełuszko (AFP)
W piątek mija 17. rocznica uprowadzenia i zamordowania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa kapelana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki.
19.10.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy k. Suchowoli na Podlasiu. Jego rodzice, Marianna i Władysław, prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1961 r. uczył się w liceum w Suchowoli. Po maturze w 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Na początku II roku studiów został bezprawnie wcielony do wojska. W latach 1966 - 68 odbył zasadniczą służbę wojskową w specjalnej jednostce dla kleryków w Bartoszycach.
28 maja 1972 r. został kapłanem, przyjąwszy święcenia z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pełnił posługę kapłańską w parafiach stołecznych i podwarszawskich. W roku akademickim 1979/80 pracował w Duszpasterstwie Akademickim św. Anny. Z końcem 1978 r. ks. Jerzy został mianowany duszpasterzem warszawskich środowisk medycznych. Od maja 1980 r., aż do śmierci, pracował w parafii p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W sierpniu 1980 r. zaangażował się w powstające Duszpasterstwo Ludzi Pracy. W swojej posłudze duszpasterskiej towarzyszył robotnikom z całej Polski. Był kapelanem NSZZ Solidarność.
Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Popiełuszko organizował liczne działania charytatywne. Wspomagał ludzi prześladowanych. Od lutego 1982 r. zainicjował Msze św. za Ojczyznę. W kazaniach podejmował problemy moralne i polityczne, mówił o wolności i godności człowieka.
Za swa działalność atakowany i szykanowany przez władze i propagandę państwową. Wielokrotnie przesłuchiwany i aresztowany. 19 października 1984 zamordowany pod Włocławkiem przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Pochowany 3 XI 1984 obok kościoła Św. Stanisława Kostki. Jego pogrzeb zgromadził kilkaset tysięcy osób, a grób otoczony został kultem. Morderstwo kapłana podkopało w oczach polskiego społeczeństwa, i tak już nadwyrężoną, wiarygodność władz PRL.
Zabójcy księdza - Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski oraz nakłaniający do zbrodni płk Adam Pietruszka zostali skazani na karę pozbawienia wolności 25 lat (Pietruszka, Piotrowski), 15 lat (Pękala) i 14 lat (Chmielewski). Skazanych dwukrotnie objęła amnestia - w 1986 i 1987 roku. Po kilku latach więzienia wyszli na wolność. Najdłużej - do sierpnia br. - odsiadywał karę główny oskarżony Grzegorz Piotrowski.
W 1997 r. rozpoczął się proces o beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. (miz)