Polska17. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

17. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko (AFP)
W piątek przypada 17. rocznica śmierci kapelana "Solidarności" zamordowanego przez oficerów SB. Za kilka tygodni watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wyda orzeczenie o ważności diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.

Po orzeczeniu ważności procesu diecezjalnego wyznaczony zostanie tzw. relator, który dokona merytorycznej oceny złożonych dokumentów. Watykański etap procesu beatyfikacyjnego zakończy ogłoszenie w obecności papieża dekretu o męczeńskiej śmierci kandydata na ołtarze. Beatyfikacja księdza Popiełuszki odbędzie nie wcześniej niż za rok.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 23 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli. W 1965 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. z rąk Prymasa Wyszyńskiego. Jako duszpasterz pracował w podwarszawskich Ząbkach, Aninie, a następnie w warszawskich kościołach Dzieciątka Jezus, św. Anny i św. Stanisława Kostki (od czerwca 1980).

Pod koniec lat 70-tych ze względu na stan zdrowia musiał ograniczać pracę parafialną i w parafii św. Stanisława Kostki zamieszkał jako rezydent.

Od sierpnia 1980 związał się ze środowiskiem robotniczym. W stanie wojennym wraz z proboszczem św. Stanisława Kostki, ks. Teofilem Boguckim, organizował Msze za Ojczyznę.

Jego działalność stała się solą w oku władz. Służba Bezpieczeństwa próbowała go zastraszyć organizując różnego rodzaju prowokacje. 19 października 1984 powracający z Bydgoszczy ks. Jerzy zostaje uprowadzony przez funkcjonariuszy MSW.

30 października z zalewu we Włocławku wyłowiono zwłoki kapłana. O uprowadzenie, torturowanie i pozbawienie życia ks. Popiełuszki (a także o uprowadzenie i usiłowanie pozbawienia życia Waldemara Chrostowskiego oraz wcześniejsze usiłowanie pozbawienia życia ks. Popiełuszki, Chrostowskiego i Seweryna Jaworskiego 13 października 1984) oskarżono Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego, skazanych następnie odpowiednio na 25, 15 i 14 lat więzienia.

Jedynym oskarżonym o podżeganie i pomoc w zbrodni wyższym funkcjonariuszem MSW był pułkownik Adam Pietruszka, skazany na 25 lat więzienia. Po amnestii z 1986 r. kary Pękali, Chmielewskiego i Pietruszki zmniejszono. (aka)

beatyfikacjapopiełuszkoproces

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)