Trwa ładowanie...
d1mm6aj

17. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko (AFP)
W piątek przypada 17. rocznica śmierci kapelana "Solidarności" zamordowanego przez oficerów SB. Za kilka tygodni watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wyda orzeczenie o ważności diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.

d1mm6aj
d1mm6aj

Po orzeczeniu ważności procesu diecezjalnego wyznaczony zostanie tzw. relator, który dokona merytorycznej oceny złożonych dokumentów. Watykański etap procesu beatyfikacyjnego zakończy ogłoszenie w obecności papieża dekretu o męczeńskiej śmierci kandydata na ołtarze. Beatyfikacja księdza Popiełuszki odbędzie nie wcześniej niż za rok.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się 23 września 1947 roku w Okopach k. Suchowoli. W 1965 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r. z rąk Prymasa Wyszyńskiego. Jako duszpasterz pracował w podwarszawskich Ząbkach, Aninie, a następnie w warszawskich kościołach Dzieciątka Jezus, św. Anny i św. Stanisława Kostki (od czerwca 1980).

Pod koniec lat 70-tych ze względu na stan zdrowia musiał ograniczać pracę parafialną i w parafii św. Stanisława Kostki zamieszkał jako rezydent.

Od sierpnia 1980 związał się ze środowiskiem robotniczym. W stanie wojennym wraz z proboszczem św. Stanisława Kostki, ks. Teofilem Boguckim, organizował Msze za Ojczyznę.

d1mm6aj

Jego działalność stała się solą w oku władz. Służba Bezpieczeństwa próbowała go zastraszyć organizując różnego rodzaju prowokacje. 19 października 1984 powracający z Bydgoszczy ks. Jerzy zostaje uprowadzony przez funkcjonariuszy MSW.

30 października z zalewu we Włocławku wyłowiono zwłoki kapłana. O uprowadzenie, torturowanie i pozbawienie życia ks. Popiełuszki (a także o uprowadzenie i usiłowanie pozbawienia życia Waldemara Chrostowskiego oraz wcześniejsze usiłowanie pozbawienia życia ks. Popiełuszki, Chrostowskiego i Seweryna Jaworskiego 13 października 1984) oskarżono Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego, skazanych następnie odpowiednio na 25, 15 i 14 lat więzienia.

Jedynym oskarżonym o podżeganie i pomoc w zbrodni wyższym funkcjonariuszem MSW był pułkownik Adam Pietruszka, skazany na 25 lat więzienia. Po amnestii z 1986 r. kary Pękali, Chmielewskiego i Pietruszki zmniejszono. (aka)

d1mm6aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mm6aj
Więcej tematów