Trwa ładowanie...

16-letni znajomy szaleńca z Monachium zwolniony z aresztu

• Znajomy 18-letniego sprawcy strzelaniny w Monachium, został zwolniony z aresztu
• 16-letni Afgańczyk został zatrzymany pod zarzutem niepowiadomienia policji o planowanym ataku
• Sąd nie zgodził się na wydanie nakazu aresztowania chłopaka

Share
16-letni znajomy szaleńca z Monachium zwolniony z aresztu
Źródło: PAP/EPA, Fot: Timm Schamberger
dn3063x

Sędzia śledczy nie dostrzegł powodu zastosowania aresztu ani wystarczającego podejrzenia popełnienia przestępstwa - wyjaśnił rzecznik monachijskiej prokuratury prowadzącej śledztwo.

Policja zatrzymała w niedzielę chłopca jako osobę, która mogła znać plany szaleńca, który zastrzelił w piątek 9 osób, a sam popełnił samobójstwo. Chłopiec sam zgłosił się po strzelaninie na policję, jednak podczas ponownego przesłuchania śledczy stwierdzili sprzeczności w jego zeznaniach.

dn3063x

Okazało się, że młody Afgańczyk skasował wszystkie wiadomości wymieniane ze sprawcą strzelaniny za pomocą aplikacji WhatsApp. Policja odzyskała jednak skasowane wpisy. Wynika z nich, że 16-latek spotkał się z mordercą na krótko przed strzelaniną w pobliżu miejsca zbrodni. Afgańczyk miał też wiedzieć, że późniejszy sprawca posiada pistolet Glock 17 oraz amunicję.

Obaj chłopcy poznali się rok temu podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym - powiedział prokurator Thomas Steinkreus-Koch.

16-latek zeznał, że jego znajomy dał się poznać jako wielbiciel norweskiego masowego mordercy Andersa Breivika i mówił o swojej "nienawiści do ludzi". Był też uzależniony od brutalnych gier komputerowych.

Sprawca strzelaniny, urodzony w Niemczech 18-letni uczeń mający dwa obywatelstwa - niemieckie i irańskie - zabił w piątek w centrum handlowym Olympia w Monachium dziewięć osób, w większości młodych, a następnie popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

dn3063x

Podziel się opinią

Share
dn3063x
dn3063x
Więcej tematów