Polska16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet

16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet

W Polsce istnieje przeświadczenie, że przemoc domowa jest prywatną sprawą rodziny, a przemoc wobec kobiet nie jest przestępstwem. Należy to zmienić - uważają organizatorzy zainaugurowanej tegorocznej Kampanii 16 Dni Działań Przeciwko Przemocy wobec Kobiet.

25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, ustanowiony przez ONZ w 1999 roku.

Według Jacka Białasa z Amnesty International, "przemoc wobec kobiety to naruszenie praw człowieka i przestępstwo". Cały czas istnieje potrzeba dotarcia do zwykłych ludzi i edukacji społeczeństwa, aby wiedzieli, że przemoc domowa nie jest sprawą prywatną i normalną, ale przestępstwem i sprawą publiczną - powiedział Białas na konferencji prasowej w Warszawie.

Wyjaśnił, że w ramach kampanii, której ideą jest walka z przemocą wobec kobiet, od 25 listopada do 10 grudnia na całym świecie będą miały miejsce konferencje, działania artystyczne, akcje uliczne, wykłady oraz pokazy filmów.

Dodał, że "doświadczenia pokazują, iż po podobnych kampaniach lawinowo zwiększa się liczba kobiet-ofiar, które uświadamiają sobie ten problem i zgłaszają się do punktów pomocy".

W konferencji udział wzięły aktorka Anna Samusionek i dziennikarka Krystyna Kurczab-Redlich, które opowiedziały o swoich doświadczeniach przemocy ze strony partnera. Zdaniem Kurczab- Redlich, "w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która weszła w życie kilka dni temu, brakuje zapisu o odpowiedzialności karnej sąsiadów, którzy często są świadkami przemocy, ale nie zgłaszają tego przestępstwa".

W Warszawie hasło przewodnie kampanii to "Więzy rodzinne". Będzie się ono zmieniać w trakcie kampanii na "Cztery kąty i kat piąty", "I niech jej nie opuszcza aż do śmierci". Hasłom towarzyszyć będą plakaty, na których widnieją m.in. usta zasznurowane czarną tasiemką lub zaklejone plastrem opatrunkowym. 6 grudnia w stolicy zaplanowano happening "Mężczyźni przeciwko przemocy wobec kobiet", a 10 grudnia demonstrację przeciwko przemocy wobec kobiet.

W Polsce różne imprezy w ramach Dni Działań Przeciwko Przemocy odbędą się także we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Katowicach.

W 16-dniowej kampanii bierze udział ponad tysiąc organizacji wáblisko 130 krajach. Celem działań jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć poprzez m.in. budowanie świadomości, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka, a także nacisk na rządy wácelu wyegzekwowania wywiązania się władz z deklaracji powstrzymania przemocy wobec kobiet.

To międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane jest od 1991 roku przez Women's Global Leadership Institute. Wybrano dni pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie, że prawa kobiet są niezbywalną iáintegralną częścią praw człowieka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)