Trwa ładowanie...

15 sierpnia. Defilada wojskowa 2019 w Katowicach. Trasa defilady i program obchodów Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia w Katowicach przejedzie defilada wojskowa. Udział w niej weźmie ponad 2000 żołnierzy. Znamy trasę defilady oraz program obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach.

Share
15 sierpnia. Defilada wojskowa 2019 w Katowicach. Trasa defilady i program obchodów Święta Wojska Polskiego
Źródło: East News, Fot: Lukasz Kalinowski
dt7lsqi

15 sierpnia. Defilada 2019 w Katowicach, a nie w Warszawie

Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego w 2019 roku wyjątkowo odbędą się w Katowicach, a nie w Warszawie. Najważniejszym elementem obchodów od kilku lat jest defilada wojskowa. Ona również przejedzie ulicami Katowic, a nie Warszawy.

Dlaczego obchody Święta Wojska Polskiego przeniesiono z Warszawy do Katowic? Decyzję o tym podjął szef MON Mariusz Błaszczak. Jak tłumaczył za pośrednictwem Twittera — Tegoroczna defilada z okazji #ŚwiętoWP odbędzie się w Katowicach, ponieważ to szczególny rok: 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. To wielka okazja, aby przypomnieć o ludziach gotowych poświęcić życie, aby ta ziemia była częścią Polski.

dt7lsqi

15 sierpnia w Katowicach. Trasa defilady wojskowej

15 sierpnia udział w defiladzie weźmie ok. 2600 żołnierzy. Ulicami Katowic przejedzie ponad 185 pojazdów, a na niebie pojawi się ok. 60 samolotów, helikopterów i myśliwców.

Trasa defilady rozpocznie się na ul. Bagiennej. Następnie obejmie al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie al. W. Korfantego. Zakończenie defilady zaplanowano na wysokości Pętli Słonecznej.

15 sierpnia w Katowicach. Utrudniania z powodu defilady wojskowej Urząd Miasta Katowice
15 sierpnia w Katowicach. Utrudniania z powodu defilady wojskowej Źródło: Urząd Miasta Katowice

15 sierpnia w Katowicach. Program obchodów Święta Wojska Polskiego

Uroczystości związane z obchodami 15 sierpnia rozpoczną się o godzinie 12 na Placu Chrobrego. Andrzej Duda wręczy wtedy odznaczenia wojskowe i awanse.

dt7lsqi

Kolejnym etapem obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa. Jej start zaplanowano na godzinę 14.

Po defiladzie świętowanie zostanie przeniesione do strefy kultury, gdzie o godzinie 15 rozpocznie się piknik wojskowy.

15 sierpnia w Katowicach. Jak dojechać na defiladę?

Ze względu na liczne utrudnienia w ruchu na defiladę wojskową najlepiej dojechać komunikacją miejską. 15 sierpnia do Katowic za darmo dojadą pasażerowie Kolei Śląskich. Zwiększenie liczby połączeń zapowiedział również ZTM.

15 sierpnia Zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomi również dwie bezpłatne linie autobusowe – S1 i S2. S1 pojedzie trasą "Katowice Szkolna" – "Dąbrówka Mała Nowosam". S2 będzie kursowało na odcinku "Dąb Silesia City Center" – "Katowice Chorzowska" – "Katowice Plac Wolności".

dt7lsqi

Osoby, którym nie uda się obejrzeć przemarszu wojska na żywo, będą mogły obejrzeć go online. Transmisja z defilady wojskowej będzie dostępna na stronie Wirtualnej Polski, naszym Facebooku oraz za pośrednictwem WP Pilot.

Zobacz także: Robert Biedroń wyklucza poparcie Romana Giertycha w wyborach do Senatu

Transmisję defilady wojskowej będzie można obejrzeć również na kanale TVP 1.

dt7lsqi

Podziel się opinią

Share
dt7lsqi
dt7lsqi
Więcej tematów