Polska15 sierpnia. Czy pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolnego?

15 sierpnia. Czy pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolnego?

15 sierpnia, czyli święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wypada w tym roku w sobotę. Czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

15 sierpnia. Czy pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolnego?
Źródło zdjęć: © Pixabay
Łukasz Witczyk

15 sierpnia. Święto w sobotę. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego - te święta przypadają na 15 sierpnia. Pierwsze z nich to święto nakazane, czyli dzień ustawowo wolny od pracy. Święto przypada w sobotę, która i tak jest dniem wolnym od pracy. Czy w związku z tym pracownikom przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?

Reguluje to Kodeks pracy. Zgodnie z jego zapisami taki dzień wolny nam przysługuje. Jeśli pracodawca nie wyznaczyłby dodatkowego dnia wolnego, złamałby przepisy i tym samym naraził się na karę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca może go wyznaczyć na przykład na 14 sierpnia (piątek), albo 17 sierpnia (poniedziałek). Może to być też każdy inny dzień. Zależy to od wewnętrznych ustaleń w danym przedsiębiorstwie.

15 sierpnia. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane i dzień ustawowo wolny od pracy. Święto to jest przedmiotem wiary chrześcijańskiej dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego życia. Obchodzone jest właśnie 15 sierpnia. To jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Dni ustawowo wolne od pracy wprowadzone w Polsce określa ustawa z 18 stycznia 1951 roku. Dodatkowo wolne są wszystkie niedziele. Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek zagwarantować pracownikom zastępczy dzień wolny od pracy za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Z kolei święta wypadające w niedzielę nie dają pracownikom prawa do dodatkowego dnia wolnego.

Aukcja w Janowie Podlaskim. "Ataki na stadninę są polityczne"

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)