15. finał WOŚP już w niedzielę
W niedzielę odbędzie się 15. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna edycja Orkiestry będzie wyjątkowa - zapowiedział organizator akcji - Jurek Owsiak. Zebrane przez WOŚP pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie cukrzycy. Oznacza to, że po raz pierwszy Orkiestra będzie wspierała nie tylko chore dzieci, ale także dorosłych.
120 tysięcy wolontariuszy będzie zbierało pieniądze nie tylko na walkę z cukrzycą, ale też na ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach. Część środków ma również wspomóc organizowanie szkoleń dotyczących udzielania pierwszej pomocy.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie, w Bułgarii i w Meksyku.
W ubiegłym roku w 14. finale Wielkiej Orkiestry zebrano ponad 30 milionów złotych.
Na ratowanie zdrowia dzieci WOŚP wydała dotychczas 74 miliony dolarów. W ciągu ostatnich 15 lat Orkiestra kupiła już 17 tysięcy urządzeń medycznych, które trafiły do ponad 650 placówek służby zdrowia.
Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy została zapoczątkowana w 1992 roku w telewizyjnym programie "Róbta co chceta, czyli rockowa jazda bez trzymanki". Jej pomysłodawcą i organizatorem był Jerzy Owsiak. Pierwszy finał WOŚP odbył się 3 stycznia 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zbierano wówczas pieniądze na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.
W następnych latach zebrane pieniądze przeznaczono na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt, dla dzieci z chorobami nowotworowymi, poszkodowanymi w wypadkach oraz sprzęt do dializ dla dzieci z chorobami nerek.
Pół roku po pierwszym finale orkiestry, rozpoczęła działalność Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zajmująca się zbieraniem pieniędzy i przeznaczaniem ich na sprzęt medyczny.
Fundacja jest jedyną tego typu instytucją w Europie, która 92 procent zebranych środków przeznacza na cele statutowe, a pozostałą część pochłaniają wydatki na prowadzenie fundacji. Zakup sprzętu medycznego kupowanego przez fundację w przetargach publicznych kontroluje komisja ekspertów, złożona głównie z lekarzy.