14. rocznica śmierci Jana Pawła II. Papież całego świata, którego pokochały miliony katolików i nie tylko
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Jego 27-letni pontyfikat przeszedł do historii Kościoła i świata. Papież Polak miał odwagę podróżować w najodleglejsze zakątki świata. Kochał młodzież, a ona pokochała jego.
Śmierć Jana Pawła II wstrząsnęła całym światem. 2 kwietnia, tuż przed godziną 22, miliony wiernych na całym świecie no moment wstrzymały oddech. Właśnie wtedy przekazano informację o śmierci jednego z najbardziej lubianych papieży w historii Kościoła.
Jan Paweł II – ostatnie chwile
Jan Paweł II w ostatnich latach życia miał wiele problemów zdrowotnych Papież od lat 90. zmagał się z chorobą Parkinsona. Jej objawy nasiliły się w marcu 2005 roku. Jan Paweł II był wtedy hospitalizowany i przeszedł zabieg tracheotomii, która miała ułatwić mu oddychanie.
Szczególnym momentem pontyfikatu papieża Polaka było ostatnie spotkanie z wiernymi, do którego doszło 30 marca. Jan Paweł II pokazał się wówczas w oknie Pałacu Apostolskiego, jednak nie był w stanie wypowiedzieć żadnego słowa. Po raz ostatni pobłogosławił wiernych, po czym powrócił do swoich komnat.
Kolejne godziny przynosiły bardzo złe informacje na temat stanu zdrowia Jana Pawła II. Wraz z komunikatami świadczącymi o ciężkim stanie papieża, na Placu Świętego Piotra przybywało wiernych. 1 kwietnia za zdrowie Ojca Świętego przed Pałacem Apostolskim modliło się ok. 30 tys. wiernych, a liczba ta stale rosła.
Jan Paweł II odszedł w obecności Josepha Ratzingera, a także lekarza i polskich duchownych – kardynała Mariana Jaworskiego, arcybiskupa Stanisława Ryłko, księdza Tadeusza Stycznia. Informację o odejściu papieża wiernym przekazał arcybiskup Leonardo Sandri "O godzinie 21:37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca".
Ostatnie pożegnanie Jana Pawła II
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia. Na Placu Świętego Piotra zgromadziło się ok. 300 tys. wiernych, a do Rzymu przybyło ich nawet 5 milionów. Pośród tłumu przebijały się flagi z napisem „Santo subito”, co znaczyło „święty natychmiast”. Ceremonia pogrzebowa została zapamiętana nie tylko ze względu na liczba wiernych oraz delegacje z całego świata. Wielu osobom w pamięć zapadła również scena zamykającej się księgi, która leżała na trumnie z ciałem Jana Pawła II. Przez całą ceremonię wiatr przewracał jej kolejne kartki, a wraz z końcem mszy, zamknęła się również księga. Dla wielu osób był to przejaw działania Ducha Świętego.
Trumnę z ciałem Jana Pawła II złożono w krypcie Bazyliki Świętego Piotra. Po beatyfikacji w 2011 roku grobowiec przeniesiono do Kaplicy Świętego Sebastiana Bazyliki Świętego Piotra.
Jan Paweł II – święty
Jan Paweł II został świętym 27 kwietnia 2014 roku. Informację o tym, że Jan Paweł II dołączy do grona świętych, papież Franciszek przekazał we wrześniu 2013 roku. Proces kanonizacji papieża Polaka nie był prosty. Jednym z jego elementów było udowodnienie cudu, który dokonał się dzięki modlitwie do Jana Pawła II. Na podstawie wielu badań, za niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia, uznano przypadek Floribeth Mory Diaz. Kostarykanka miała zostać uzdrowiona po modlitwie do Jana Pawła II, którą zmówiła podczas oglądania ceremonii jego beatyfikacji.
27 kwietnia 2014 roku kanonizację poprowadzili dwaj papieże (Franciszek oraz emerytowany papież Benedykt XVI), a świętymi zostali dwaj ich poprzednicy – Jan XXIII oraz Jan Paweł II.