Trwa ładowanie...
d3pkyn1
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

14 ofiar śmiertelnych ataku dżihadystów z Boko Haram

• Co najmniej 14 osób zginęło w wyniku ataku, który przeprowadzili islamiści z Boko Haram
• Do zdarzenia doszło w wiosce Kimba na północnym wschodzie Nigerii
• Napastnicy otworzyli ogień w kierunku mieszkańców i podpalili domy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
14 ofiar śmiertelnych ataku dżihadystów z Boko Haram
(AFP, Fot: PHILIPPE DESMAZES)
d3pkyn1

Oprócz ofiar śmiertelnych w wyniku ataku, który miał miejsce w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, "rany odniosło wielu innych mieszkańców" - pisze agencja AFP.

"Uzbrojeni mężczyźni zabili 14 osób i podpalili wioskę, po czym uciekli" - powiedział AFP Mustafa Karimbe, strażnik wspierający nigeryjską armię w walkach z ekstremistami.

Islamiści z Boko Haram regularnie dokonują w Nigerii krwawych zamachów, w których tylko w ostatnich miesiącach zginęły setki ludzi. Mordują oni zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzucają nieprzestrzeganie prawa islamskiego, szariatu, w narzucanej przez nich radykalnej wersji. W wyścigu o miano najkrwawszej z partyzantek i ugrupowań terrorystycznych Boko Haram wyprzedziło nawet swoich zwierzchników z bliskowschodniego Państwa Islamskiego (IS).

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w tym jednym z najludniejszych krajów Afryki zginęło co najmniej 17 tys. osób, a 2,6 mln musiało opuścić miejsca zamieszkania.

d3pkyn1

Podziel się opinią

Share

d3pkyn1

d3pkyn1
Więcej tematów