14. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Lalek
Artyści z siedmiu państw biorą udział w
rozpoczętych w sobotę w Toruniu 14. Międzynarodowych Spotkaniach
Teatrów Lalek. Festiwal potrwa w toruńskim teatrze Baj Pomorski do
26 października.
Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy 13 konkursowych przedstawień. Do Torunia przyjadą teatry z Niemiec, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela i oczywiście z Polski. Rano prezentowane będą spektakle dla dzieci, wieczorem dla dorosłych - poinformował dyrektor Baja Pomorskiego Zbigniew Lisowski.
Tradycyjnie już, spektakle dla dzieci oceniać będzie jury złożone z uczniów toruńskich szkół, które przyzna swoją nagrodę. Wszystkie prezentacje poddane zostaną także ocenie jury profesjonalnego, w skład którego wejdą znani krytycy teatralni.
Bywalcy festiwalu będą mogli w tym roku spotkać się z twórcami znanymi i lubianymi, ale także zobaczą zespoły, które przyjadą do Torunia po raz pierwszy. Chcemy przede wszystkim odkrywać nowe wartościowe zjawiska, które się dzieją na Zachodzie - podkreślił dyrektor Baja Pomorskiego.
Podczas festiwalu mają być zaprezentowane spektakle poruszające aktualne dziecięce problemy. "Ostatni tatuś" Teatru Lalka z Warszawy ze scenariuszem i w reżyserii Michała Walczaka to opowieść o samotności dziecka, wynikającej z zaburzonych więzi z rodzicami, a inną realizację tego samego scenariusza przygotowali gospodarze.
Podobnych problemów dotyczy przedstawienie "Pozytywka" Teatru Animacji z Poznania, gdzie postaciami są trybiki pozytywki. Po raz pierwszy torunianie będą mieli okazję zetknąć się z Teatrem Lele z Wilna, prezentującym "Białe opowieści" inspirowane baśniami Andersena w technice teatru cienia.
Klasyczną baśnią będzie również przedstawienie Teatru Arlekin z Łodzi "Kwiat paproci". Zabawę formą zaproponują młodej widowni artyści hiszpańskiego Teatru Bambalina w spektaklu "Kraft".
Z Francji przyjedzie ponownie do Torunia Barbara Melois, nagrodzona w ubiegłym roku przez jury dziecięce. Artystka tworzy baśniowe światy z prostych materiałów: papieru, tektury czy celofanu, z których powstają ludzie, zwierzęta i rośliny.
Sporo atrakcji czeka na festiwalu dorosłych widzów. Wiele przedstawień, które zostaną pokazane w Toruniu, zdobyło już laury prestiżowych festiwali - zapewnił dyrektor Lisowski.
Po raz pierwszy do Torunia przyjedzie twórca z Izraela -Ofer Amram z "Historią pewnego samotnego człowieka". Jest to opowieść o niespełnionej miłości, która staje się piekłem wynikającym z wyobrażeń na temat drugiego człowieka.
Theatre Green Ginger z Anglii charakteryzują groteskowe lalki i absurdalny humor, za pomocą którego artyści snują poważną refleksję o życiu i śmierci. Nie zabraknie także w tym roku teatru tańca - spektakl "Unica" pokażą artyści z Hamburga.
W nurcie dla dorosłych Polskę reprezentować będą: Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalki i Aktora z Opola, Teatr Wierszalin oraz Wrocławski Teatr Lalek z "Ostatnią ucieczką" na podstawie prozy Brunona Schulza. Spektakl miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych na scenie Off Brodway.
Poza konkursem zaprezentują się gospodarze, Teatr Baj Pomorski, który pokaże swoje najnowsze spektakle: "Afrykańską opowieść" i "Krótki kurs piosenki aktorskiej". Imprezą towarzyszącą będzie Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego widzowie zobaczą osiem prezentacji teatralnych.
Po raz drugi także zaplanowano pokazy multimedialne i spotkania z twórcami, którzy korzystają z nowych mediów. Etiudy teatralne zaprezentują studenci szkół lalkarskich z Wrocławia i Białegostoku.