Publicystyka13 września - kalendarium historyczne

13 września - kalendarium historyczne

13 września 1732 - Zawarcie "przymierza trzech czarnych orłów"

Został zawarty traktat Loewenwolda, tak zwane "przymierze trzech czarnych orłów": Rosji, Austrii i Prus. Traktat dotyczył następstwa tronu w Polsce po śmierci Augusta II i przeznaczał go infantowi portugalskiemu don Emanuelowi. W razie oporu ze strony Rzeczypospolitej, trzy mocarstwa zobowiązały się do zbrojnej interwencji.

19.05.2016 | aktual.: 17.02.2020 00:44

13 września 1894 - Urodził się Julian Tuwim

Urodził się Julian Tuwim, poeta, współzałożyciel grupy poetów Skamander, współzałożyciel kabaretu Pikador, kierownik literackich scen - Qui pro Quo, Banda i Cyrulik Warszawski, a także współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Autor zbiorów wierszy: „Czyhanie na Boga”, „Kwiaty polskie”, „Sokrates tańczący”, wierszy dla dzieci - „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej i niemieckiej. Był czołowym przedstawicielem polskiej poezji XX wieku. Uchwałą Sejmu, rok 2013 ogłoszony był Rokiem Juliana Tuwima. Zmarł 12 grudnia 1953 r.

13 września 1944 - Powstanie Warszawskie: pierwsze sowieckie zrzuty z pomocą dla Warszawy

Nocą z 13 na 14 września pierwsze zrzuty sowieckie z pomocą dla walczących trafiają do Warszawy. W ciągu dnia wojska sowieckie wkraczają na obrzeża Pragi.

Niemcy wysadzają w powietrze warszawskie mosty - ok. południa Most Poniatowskiego, wieczorem mosty kolejowe - średnicowy i pod Cytadelą. Przed północą wylatuje w powietrze Most Kierbedzia.

Nieprzyjaciel wciąż koncentruje się na Czerniakowie. Naloty i artyleria niemiecka niszczą wszystkie większe budynki. Niemcy systematycznie likwidują potencjalne punkty oporu w pobliżu Portu Czerniakowskiego i na ul. Łazienkowskiej. Oddziały AK zmuszone są do opuszczenia Portu Czerniakowskiego. Wycofują się również z parzystej strony ul. Łazienkowskiej.

Oddziały wroga opanowują teren gazowni przy ul. Ludnej i zdobywają gmach ZUS przy Czerniakowskiej. Po trwającej całą dobę walce zajmują budynki szpitala św. Łazarza przy Książęcej. Powstańcy podejmują kontratak. Próbują odzyskać wylot ul. Książęcej na Plac Trzech Krzyży i przywrócić łączność między Śródmieściem a Czerniakowem. Natarcie oddziałów AK kończy się niepowodzeniem.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wybrane dla Ciebie