Trwa ładowanie...
d18vkr5

13 maja 1981. Zamach na Jana Pawła II. Papież mógł zginąć w Święto Matki Boskiej Fatimskiej

Jan Paweł II o mały włos zginąłby w Święto Matki Boskiej Fatimskiej. 13 maja 1981 roku Ali Agca dokonał zamachu na papieża.
Share
Jan Paweł II mógł zginąć od dwóch strzałów Ali Agcy. Zamach miał miejsce 13 maja 1981 roku, w uroczystość Matki Boskiej Fatimskiej.
Jan Paweł II mógł zginąć od dwóch strzałów Ali Agcy. Zamach miał miejsce 13 maja 1981 roku, w uroczystość Matki Boskiej Fatimskiej.Źródło: Getty Images
d18vkr5

13 maja 1981 roku o 17:19 Mehmet Ali Agca strzelił do Jana Pawła II. Wszyscy zamarli w przerażeniu, myśląc, że papież nie żyje

Zamach na Jana Pawła II miał miejsce 13 maja 1981 podczas audiencji generalnej dla pielgrzymów na placu św. Piotra w Watykanie. Papież, jak to miał w zwyczaju, objeżdżał plac w odkrytym samochodzie. W pewnym momencie wierni usłyszeli dwa strzały. Ktoś z tłumu wycelował w Jana Pawła II. Jedna kula trafiła papieża w brzuch, druga w rękę.

13 maja 1981. Zamach na Jana Pawła II. Kim był Ali Agca?

Zaraz po zamachu szybko odnaleziono sprawcę. Do Jana Pawła II strzelał Mehmet Ali Agca, młody, 23-letni Turek. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej są zdania, że zamachowiec został do tego przymuszony przez bułgarskie służby komunistyczne. Chociaż naukowcy do dziś nie znają szczegółów, to jednak podejrzewają o zorganizowanie zamachu na papieża ówczesne władze Związku Radzieckiego.

d18vkr5

Zamach na Jana Pawła II w święto Matki Boskiej Fatimskiej

Do zamachu na papieża doszło 13 maja, w uroczystość Matki Boskiej Fatimskiej. Rannego Jana Pawła II natychmiast przewieziono do szpitala, dokładnie do kliniki Gemelli. Ojciec Święty przeszedł kilkugodzinną operację, podczas której ważyły się jego losy. Nikt początkowo nie był w stanie powiedzieć, czy przewżyje.

Zamach na papieża sprawił, że stacje radiowe i telewizyjne przerwały nadawanie zaplanowanych programów. Oczy i serca wszystkich były skupione na klinice Gemelli, gdzie przez sześć godzin operowano Ojca Świętego. Wszyscy oczekiwali na wiadomość o stanie zdrowia Jana Pawła II. W Polsce modlono się w jego intencji. Informacja, która uspokoiła wiernych, pojawiła się dopiero w nocy. Jan Paweł II po zamachu odzyskał przytomność.

Jan Paweł II mówił później, że do jego ocalenia przyczyniła się opieka Matki Boskiej Fatimskiej. Zamach zdarzył się bowiem w rocznicę objawień fatimskich.

d18vkr5

Jan Paweł II przebaczył Ali Agcy

Papież wrócił do Watykanu trzy tygodnie po zamachu. W czasie swojego pierwszego po tak długim czasie rekonwalescencji przemówienia powiedział, ze przebacza Ali Agcy.

Włoski sąd skazał zamachowca na dożywocie. Po 19 więzienia Ali Agca został ułaskawiony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d18vkr5

Podziel się opinią

Share
d18vkr5
d18vkr5
Więcej tematów