Trwa ładowanie...
d47ekxe
22-02-2006 19:30

120 tys. Polaków pracuje w Irlandii

Polacy są chętnie przyjmowani do pracy w Irlandii. Z ostatnich danych Ministerstwa Pracy wynika, że zatrudnionych jest tam blisko 120 tys. naszych rodaków.

d47ekxe
d47ekxe

Jak twierdzi Janusz Grzyb - szef departamentu Rynku Pracy - Polacy uchodzą za bardzo przedsiębiorczy naród. Zatrudniani są głównie w budownictwie, w usługach, wielu z nich zakłada własne firmy. Dotyczy to zwłaszcza osób o wysokich kwalifikacjach i dobrej znajomości języka angielskiego.

Osoby gorzej wykształcone, nieznające języka, wykonują zazwyczaj prace pomocnicze. Do pracy w Irlandii wyjeżdża też wielu studentów. W ten sposób dorabiają sobie na opłaty za studia czy też zakup na przykład nowego komputera.

Bez przeszkód pracujemy też w Wielkiej Brytanii i Szwecji. Swoje rynki pracy dla nas mają wkrótce otworzyć Hiszpania, Finlandia, Norwegia i Grecja.

Natomiast w Austrii i Niemczech już zapadły polityczne decyzje o skorzystaniu z maksymalnych ograniczeń w dostępie do rynku pracy przez następne trzy lata, a póżniej, niewykluczone, jeszcze o dwa. Także Włosi, Portugalczycy i Duńczycy na razie nie szykują żadnych ułatwień. Ich rynki pracy będą dla nas zamknięte co najmniej przez trzy lata.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj