Trwa ładowanie...
d404vcy

12 mln zł strat w infrastrukturze gminy Świnna w woj. śląskim po ulewie

Na 12 mln zł oszacowały straty w infrastrukturze władze gminy Świnna (pow. żywiecki) po ubiegłotygodniowych intensywnych opadach deszczu. Ucierpiało 130 gospodarstw i trzy obiekty administracji publicznej; naprawy wymagają drogi i mosty.

Share
d404vcy

Jak poinformował rzecznik gminy Mariusz Hujdus, wciąż trwa usuwanie są skutków kilkudziesięciominutowej nawałnicy, która 31 lipca przetoczyła się nad Świnną. Wojewodzie przekazano pierwsze szacunkowe dane dotyczące strat. Kolejnym krokiem będzie prośba o promesę na usuwanie skutków powodzi.

- Takie straty są nie do udźwignięcia przez samą, liczącą ok. 8 tys. mieszkańców gminę. Nasz całoroczny budżet to ok. 20 mln zł, bez pomocy rządowej sobie nie poradzimy - podkreślił Hujdus.

Według informacji lokalnych władz w wyniku gwałtownych opadów deszczu w gminie ucierpiało 130 gospodarstw, w których mieszka ok. 700 mieszkańców. Ucierpiały też trzy obiekty administracji publicznej, w tym Zespół Szkolno-Przedszkolny i Gimnazjum w Świnnej. Rwąca woda uszkodziła drogi - ocenia się, że naprawy będzie wymagać 20 kilometrów gminnej sieci drogowej oraz siedem mostków.

d404vcy

Władze Świnnej zaznaczają, że owe 12 mln zł to jedynie straty w gminnej infrastrukturze. - Trzeba pamiętać, że ucierpiały bardzo umocnienia rzek i potoków, za które odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Tu straty mogą wynieść kilkadziesiąt milionów. Nie są jeszcze policzone koszty akcji popowodziowej, które też na pewno będą spore - powiedział wójt gminy Świnna Henryk Jurasz.

Wielu mieszkańców pyta o pomoc i ewentualne odszkodowania. Jak wyjaśnił Jurasz, o pomoc od państwa w kwocie 6 tys. zł mogą ubiegać się jedynie te gospodarstwa, w których została zalana powierzchnia mieszkalna. Osobom najbardziej potrzebującym lokalne władze udzieliły zapomóg z własnych środków. Osoby, którym zalało piwnice, ogródki, obejścia lub straciły inwentarz, muszą zwrócić się o odszkodowanie do swoich ubezpieczycieli - przypomniał wójt.

W miejscach, gdzie jest to potrzebne zostały podstawione kontenery. Powołane zostały dwie komisje; jedna do szacowania szkód wyrządzonych w częściach mieszkalnych budynków, a druga do szacowania szkód w infrastrukturze.

d404vcy

Podziel się opinią

Share
d404vcy
d404vcy
Więcej tematów