12 listopada dniem wolnym od pracy. Kto na tym skorzysta
W nocy z wtorku na środę sejm wprowadził poprawki oraz przegłosował ustawę, na mocy której, 12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Projektem zajmie się teraz senat, a następnie prezydent. Zapisy ustawy mają jednak kilka wyjątków, które rozczarują wielu pracowników.
12 listopada – dzień wolny dla wybrańców
12 listopada nie będzie dniem wolnym dla sektora handlowego. Jak głosi zapis ustawy „W dniu 12 listopada nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele oraz święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”. Właśnie dlatego 12 listopada do pracy będą musieli pójść kasjerzy oraz pracownicy wszystkich supermarketów, a także wszystkie inne osoby zatrudnione w handlu.
12 listopada czynne będą również placówki medyczne (szpitale i przychodnie). Zatem lekarze oraz pielęgniarki 12 listopada spędzą w pracy. Tego dnia odbędą się zaplanowane zabiegi, a pacjenci odbędą umówione wizyty u specjalistów. 12 listopada czynne będą również apteki.
W poniedziałek 12 listopada swoją służbę niezmiennie będą pełniły służby mundurowe. Do pracy stawią się również pracownicy restauracji, kin i stacji benzynowych, a także linii lotniczych i komunikacji miejskiej.
12 listopada – kto ma dzień wolny
12 listopada będzie dniem wolnym od nauki dla wszystkich uczniów, w tym studentów. Oprócz osób w wieku szkolnym wolne będą mieli także urzędnicy, pracownicy fizyczni, bankowości i większości firm prywatnych.
Warto zaznaczyć, że12 listopada będzie wolny tylko w 2018 roku. W kolejnych latach data ta będzie zwykłym dniem. Tegoroczny 12 listopada jest wyjątkiem. Zgodnie z uzasadnieniem sejmu ustanowienie poniedziałku dniem wolnym od pracy pozwoli Polakom godnie uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości.