12‑letnia dziewczynka walczy o rozwód z 80‑latkiem
12-latka z Arabii Saudyjskiej walczy o dostanie rozwodu z 80-letnim mężem. Jeśli dziewczynce się uda, może być to pierwszy i przełomowy krok do zakazu zawierania związków małżeńskich z dziećmi w tym kraju - informuje "The Times".
W Arabii Saudyjskiej nie ma prawnie określonego minimalnego wieku, w którym można zawierać małżeństwo. Często praktykowane jest więc wydawanie za mąż bardzo młodych dziewcząt, czasem wręcz dzieci. Praktyka ta jest najbardziej rozpowszechniona wśród ludności biedniejszej, w której obowiązują zasady plemienne.
12-latka, która obecnie walczy o uzyskanie rozwodu w sądzie w Buraidah, niedaleko stolicy Rijadu, została wydana za kuzyna swojego ojca w zeszłym roku. Nie chciała tego ani ona, ani jej matka. Jednak sprzeciw 12-latki i jej matki na nic się zdał - małżeństwo zostało zawarte i skonsumowane.
Matka dziewczynki złożyła pozew o rozwód, wycofała go jednak w tym miesiącu, nie podając przyczyny swej decyzji. Wobec takiego obrotu sprawy za dziewczynką ujęli się lokalni działacze na rzecz obrony Praw Człowieka. Obrońcy wynajęli dla 12-latki adwokata, który reprezentuje interesy dziecka w sądzie. To pierwszy raz, kiedy obrońcy Praw Człowieka w Arabii Saudyjskiej publicznie interweniują w takiej sprawie.
Jak powiedział wynajęty przez obrońców prawnik, jego głównym zdaniem będzie obrona praw dziecka. Dodał, że decyzja zależy jednak od sądu. Sąd ma wydać decyzję w ciągu kilku dni. Obrońcy Praw Człowieka zapowiedzieli, że w przypadku przegrania sprawy w sądzie, złożą od tej decyzji odwołanie.
W Arabii Saudyjskiej od dawna trwa publiczna dyskusja na temat ustawy regulującej wiek, w którym można zawrzeć małżeństwo. Projekt ustawy przewiduje, ustanowienie minimalnego wieku zawierania małżeństwa na 16-18 lat, jednak działacze praw człowieka naciskają na rząd, aby w przypadku kobiet wiek ten nie był niższy niż 18 lat.
Projekt wzbudza wiele sprzeciwów, bowiem niektórzy duchowni i sędziowie jako uzasadnienie małżeństw dzieci przytaczają historię proroka Mahometa, który pojął za żonę 9-letnią dziewczynkę. W styczniu starszy duchowny Arabii Sheikh Abdullah al-Manie powiedział jednak, że małżeństwo zawarte przez Mahometa ponad 14 wieków temu nie może być wzorem dla małżeństw dzieci dzisiaj.